II Rzeczpospolita

15.08.2016 aktualizacja 30.08.2016

W Wilnie oddano hołd marszałkowi Józefowi Piłsudskiemu

Przedstawiciele polskiego korpusu dyplomatycznego, społeczności polskiej na Litwie, kombatanci, harcerze, żołnierze z 17. Wielkopolskiej Brygady Zmechanizowanej przebywającej na Litwie w poniedziałek oddali na Rossie hołd marszałkowi Józefowi Piłsudskiemu.

Na wileńskim cmentarzu Rossa spoczywa serce marszałka, złożone obok jego matki.

„W Wilnie na Rossie przed mauzoleum Matki i Serca Syna - serca marszałka Józefa Piłsudskiego, wodza naczelnego, ojca zwycięstwa w bitwie warszawskiej, Święto Wojska Polskiego ma szczególny wymiar” - powiedział attaché obrony Ambasady RP na Litwie, płk. Mirosław Wójcik, zwracając się do zebranych.

Przypominając bitwę sprzed 96 lat i jej znaczenie, płk. Wójcik zaznaczył, że „dzisiaj Polska jest wolną”, a „wojsko polskie stoi na straży tej wolności”, pełniąc służbę również na Litwie.

„Żołnierze z 17. Wielkopolskiej Brygady Zmechanizowanej wykonują obecnie zadania w ramach wzmocnienia wschodniej flanki i szkolą się wspólnie z litewskimi kolegami” - poinformował attaché obrony Ambasady RP na Litwie.

Uroczystości z okazji Dnia Wojska Polskiego tradycyjnie odbył się też w Zułowie, miejscowości odległej o 60 km na północ od Wilna, gdzie urodził się Piłsudski.

Tu, w powstającej od 16 lat Alei Pamięci Narodowej, odsłonięto kolejne stele upamiętniające tym razem Romana Stanisława Dmowskiego - polityka, publicystę, ministra, współzałożyciela Narodowej Demokracji, który działał na rzecz odbudowy niepodległej Polski oraz Ignacego Jana Paderewskiego - działacza niepodległościowego i polityka, premiera i ministra, który wniósł wielki wkład w sprawę odrodzenia niepodległej Polski oraz Wojska Polskiego, a także wybitnego pianistę i kompozytora.

Rocznica bitwy warszawskiej została uczczona też w poniedziałek w wileńskim kościele św. Józefa, na jednym z nowych osiedli. Ksiądz Roczardas Doveika odprawił mszę w intencji poległych w walkach z bolszewikami.

„15 sierpnia to symboliczna data przełomu w wojnie z bolszewikami, w wojnie, w której ginęli mieszkańcy tej ziemi bez względu na narodowość” - powiedział wileńskiej rozgłośni Radio Znad Wilii inicjator modlitwy, organista Paulius Grigonis.

Z Wilna Aleksandra Akińczo (PAP)

aki/ lm/ mow/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL