Europa i świat po 1989 roku

11.03.2018

W Wilnie świąteczny pochód z udziałem Polaków z biało-czerwonymi flagami

Kilka tysięcy osób wzięło udział w niedzielę w wileńskim pochodzie z okazji Dnia Odzyskania Niepodległości, który upamiętnia wydarzenia z 1990 r. W marszu z biało-czerwonymi flagami uczestniczyli również litewscy Polacy, których przywitali posłowie RP.

Do uczestniczenia w pochodzie 11 marca przed kilku laty zachęcił działający w Wilnie Polski Klub Dyskusyjny (PKD). Jak zaznaczają jego przedstawiciele, udział Polaków w tym marszu jest ważny.

„Krocząc wspólnie z Litwinami, z przedstawicielami innych narodowości demonstrujemy naszą miłość do ojczyzny, radość z jej sukcesów i osiągnięć, a także chęć przyłączenia się do jej rozwoju” - mówi politolog Mariusz Antonowicz.

Z polską grupą przywitali się polscy parlamentarzyści - Tadeusz Aziewicz, Tomasz Latos i Jerzy Meysztowicz, członkowie delegacji pod przewodnictwem marszałka Marka Kuchcińskiego, która uczestniczy w niedzielę w uroczystościach Dnia Odzyskania Niepodległości Litwy.

Jak poinformował PAP poseł Aziewicz, podczas niedzielnego krótkiego spotkania polskich parlamentarzystów z przewodniczącym Sejmu Litwy Viktorasem Prackietisem, temat polskiej mniejszości tym razem nie był poruszany, ale, jak zaznaczył, „nie zapominamy o kwestiach związanych z polską mniejszością na Litwie”.

„W dalszym ciągu będziemy czynili wszystko, żeby sytuację Polaków na Litwie polepszyć, żeby pojawiły się konkretne fakty, które będziemy mogli odnotować jako realną poprawę” - powiedział Aziewicz.

Wskazał, że „trochę wierzymy wszyscy w sens reaktywowania zgromadzenia obojga narodów i myślę, że w ramach tego zgromadzenia będziemy rozmawiać o Polakach na Litwie i Litwinach w Polsce”.

Polska delegacja parlamentarna w niedzielę wzięła udział w uroczystym posiedzeniu Sejmu Litwy, podczas którego wystąpił marszałek Kuchciński. Następnie uczestniczyła w uroczystości podniesienia flag trzech państw bałtyckich przed budynkiem parlamentu i w uroczystej mszy świętej w Katedrze Wileńskiej.

11 marca 1990 roku Rada Najwyższa Republiki Litewskiej ogłosiła proklamację „O przywróceniu niepodległości państwa litewskiego”. Litwa była pierwszą republiką Związku Radzieckiego, która ogłosiła niepodległość. Wśród sygnatariuszy Aktu Niepodległości byli również litewscy Polacy: Czesław Okińczyc, Zbigniew Balcewicz, Medard Czobot i Romuald Rudzys.

Z Wilna Aleksandra Akińczo (PAP)

aki/ ndz/ mal/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL