II Rzeczpospolita

11.08.2019

W Wołożynie poświęcono odnowiony grób żołnierzy KOP

W Wołożynie w obwodzie mińskim odbyła się w niedzielę uroczystość poświęcenia grobu siedmiu żołnierzy Korpusu Ochrony Pogranicza (KOP), którzy zginęli w czasie służby w latach 20. i 30. XX wieku. Grób wyremontowali aktywiści z białoruskiej organizacji Piłsudczyków.

W uroczystości wzięli udział polscy dyplomaci i przedstawiciele Straży Granicznej, w tym asysta honorowa oddziału SG z Białegostoku.

„To dla nas ogromny honor, że możemy uczestniczyć w takim wydarzeniu” – mówił płk Marek Gierasimiuk, łącznik SG przy ambasadzie RP w Mińsku, dziękując lokalnym mieszkańcom i aktywistom za opiekę nad grobem.

„Gdyby nie to, że wy, wasi rodzice i dziadkowie, wasi sąsiedzi przekazywali sobie te informacje, być może w ogóle nie udałoby się ustalić tego miejsca i upamiętnić polskich wojskowych” – mówił radca Marcin Wojciechowski.

CZYTAJ TAKŻE

W uroczystości wzięli udział mieszkańcy Wołożyna, w tym dzieci uczące się języka polskiego. Poświęcenia dokonał proboszcz miejscowej parafii. Wokół grobu-pomnika dzieci posadziły młode tuje.

Grób siedmiu żołnierzy KOP, którzy zginęli w latach 1928-1936, znajduje się na wołożyńskim cmentarzu. Przez wiele lat był zapomniany, a o jego istnieniu wiadomo było tylko dzięki przekazom i opowieściom lokalnych mieszkańców.

W 2012 r. pan Hienadź Stefanouski postawił na tym miejscu czarny metalowy krzyż. Później wraz z żoną Danutą i synem opiekowali się grobem. „Mąż zmarł, ale my z synem przychodzimy tu regularnie i opiekujemy się tym miejscem, podobnie jak inni parafianie” – powiedziała Danuta Stefanouska.

„Szczerze mówiąc, staraliśmy się o odnowienie tego pomnika już od jakiegoś czasu, ale mieliśmy problem z udokumentowaniem tego, kto w nim spoczywa. W końcu wspólnie z ambasadą RP udało się nam to zrobić” – opowiadała Alina Makarewicz, szefowa lokalnej organizacji Polskiej Macierzy Szkolnej i nauczycielka języka polskiego w kółku przy szkole w Wołożynie.

Gdy to się w końcu udało, do akcji włączyli się Stefan i Jan Łopaccy, Dzianis Krauczenka i Czesław Remizowicz, polscy aktywiści z Białorusi, działający w białoruskim oddziale Związku Piłsudczyków RP, który sami utworzyli. Przy wsparciu ambasady RP w Mińsku uprzątnęli i odnowili grób, umieścili na nim tablicę z nazwiskami i datami śmierci polskich żołnierzy. To siedem osób: Zygmunt Stupaj, Julian Stanisławski, Józef Bieniecki, Stanisław Ziemborak, Stefan Budek, Józef Śnieg i Otton Reiss.

„Wraz z panią Danutą Stefanouską zobowiązaliśmy się do opieki nad tym miejscem” – powiedziała Alina Makarewicz w imieniu wołożyńskiego oddziału PMS.

Wcześniej w kościele w Wołożynie odprawiono mszę św. w intencji poległych polskich żołnierzy.

Z Wołożyna Justyna Prus (PAP)

just/    bjn/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL