Polska po 1989 roku

26.05.2018

W Wysokiem Mazowieckiem przysięga żołnierzy 1. Podlaskiej Brygady Obrony Terytorialnej

Nowi żołnierze 1. Podlaskiej Brygady Obrony Terytorialnej im. gen. brygady Władysława Liniarskiego "Mścisława" złożyli w sobotę w Wysokiem Mazowieckiem (Podlaskie) przysięgę po zakończeniu 16-dniowego szkolenia podstawowego.

W uroczystości wzięli m.in udział wiceszef MON Wojciech Skurkiewicz, wiszef MSWiA Jarosław Zieliński, wiceminister rolnictwa Jacek Bogucki, wojowoda podlaski Bohdan Paszkowski, parlemantarzyści PiS, lokalni samorządowcy, rodziny żołnierzy, kombatanci, przedstawiciele innych służb mundurowych, mieszkańcy Wysokiego Mazowieciego. Była też wnuczka gen. Władysława Liniarskiego Grażyna Sibilska.

W Wysokiem Mazowieckiem przysięgę złożyli żołnierze 14. batalionu lekkiej piechoty oraz 11 batalionu lekkiej piechoty z Białegostoku.

Dowódca 1. Podlaskiej Brygady Obrony Terytorialnej płk Sławomir Kocanowski poinformował, że w sobotę w dwóch przysięgach: w Wysokiem Mazowieckim i po południu w Zambrowie ślubowanie na rzecz służby Polsce złoży ponad dwustu terytorialsów, którzy zakończyli podstawowe szkolenie. Mówił, że żołnierze "dają wyraz nowoczesnego patriotyzmu łącząc pracę i życie osobiste ze służbą wojskową".

Kocanowski podkreślał, że ziemia wysokomazowiecka ma bogate tradycje niepodległościowe. Wspomniał działającego na tych ziemiach patrona 1. PBOT gen. brygady Władysława Liniarskiego pseudonim "Mścisław" -komendanta białostockiego okręgu AK i pochodzącego z tych ziem dowódcę VI Wileńskiej Brygady AK, kapitana Kazimierza Kamieńskiego "Huzara".

Wiceminister obrony Wojciech Skurkiewicz odczytał list napisany do żołnierzy przez przebywającego w Tallinie szefa MON Mariusza Błaszczaka.

"Wierni złożonej przysiędze, świadomi przyjętych obowiązków, doskonale znający najbliższe środowisko, stanowicie istotne wzmocnienie siły obronnej naszego kraju" - napisał szef MON. Błaszczak dodał w liście, że swoim szkoleniem żołnierze dowiedli, że "prawo do noszenia żołnierskiego munduru traktują jako osobisty obowiązek, przywilej i zaszczyt". Wyraził też przekonanie, że żołnierze sprostają niełatwym wyzwaniom "do czego w najwyższym stopniu zobowiązuje żołnierska przysięga".

Wiceminister spraw wewnętrznych i administracji Jarosław Zieliński powiedział, że uroczystość z przysięgą oznacza dla mieszkańców, że "jest tutaj już wojsko", a to "większe bezpieczeństwo". Mówił, że terytorialsi odgrywają bardzo ważną rolę w systemie bezpieczeństwa, uzupełniają wojska operacyjne w obronie ojczyzny, a to wspólny cel wszystkich wojsk.

"Będziemy robić wszystko co możliwe, żeby tej krwi, tej daniny nie trzeba było dawać, żeby Polska była zawsze krajem bezpiecznym" - mówił Zieliński. Podkreślał jednak, że trzeba mieć własne siły obronne, "uczestniczyć w skutecznych, dobrych sojuszach" - wymienił NATO.

"I musimy też być silni i bezpieczni siłą naszego patriotyzmu" - dodał wiceszef MSWiA. Zieliński mówił, że różne są odpowiedzi na pytanie czym jest współczesny patriotyzm, ale jedną z nich jest - jak powiedział - na pewno służba w wojsku. Powiedział też, że wojska obrony terytorialnej są rozwijane "i ten proces będzie trwał". Dziękował też matkom żołnierzy i żołnierzom-matkom w Dniu Matki.

Płk Sławomir Kocanowski poinformował, że 1. Podlaska Brygada Obrony Terytorialnej to obecnie ok. 1,6 tys. żołnierzy w czterech batalionach w Białymstoku, Suwałkach, Łomży i z tymczasową siedzibą w Hajnówce. Powiedział, że na 2018 r. PBOT ma zaplanowanych m.in. 13 turnusów szkoleń, 278 weekendowych, rotacyjnych oraz szkolenia indywidualne. Żołnierze, którzy odbyli przysięgę są na początku szkolenia, które potrwa 3 lata.

"Nasi żołnierze są przygotowani nie tylko do walki, ale i ochrony lokalnej społeczności w sytuacjach zagrożeń niemilitarnych" - mówił Kocanowski.(PAP)

autor: Izabela Próchnicka

kow/ jbp/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL