„Przemijanie” to tytuł wystawy prac prof. Teresy Miszkin, którą od piątku będzie można oglądać w Muzeum Ziemi Lubuskiej w Zielonej Górze. Obrazy wykonane w technice akrylu powstały w latach 1991–2016 r.
Jak poinformowała rzecznik zielonogórskiego muzeum Alicja Błażyńska, ekspozycja wpisuje się w cykl pokazów pn. „W kręgu twórców Złotego Grona”. Obrazy pochodzą z pracowni autorki oraz kolekcji muzeum.
Wystawy i sympozja Złotego Grona, organizowane w Zielonej Górze w latach 1963–1981, zalicza się dziś do najważniejszych imprez plastycznych w powojennych dziejach polskiej sztuki. Odbywały się w cyklu biennalowym i pomyślane były jako spotkania twórców i teoretyków sztuki.
„Ważną rolę we współorganizowaniu kolejnych edycji tego przedsięwzięcia artystycznego pełniło Muzeum Ziemi Lubuskiej. Od samego początku użyczało przestrzeni na prezentacje złotogronowe i równocześnie powiększało swoje zbiory tworząc liczącą się kolekcję, w której przeważają nagrodzone dzieła” – powiedziała Błażyńska.
Tenże muzealny zbiór obejmuje blisko 300 prac w większości malarskich i graficznych 180 artystów, stanowiąc przegląd ważniejszych zjawisk w sztuce polskiej lat 60. i 70. XX wieku.
Posiłkując się tą znakomita kolekcją od lat 90. muzeum rozpoczęło cykl monograficznych wystaw artystów biorących udział w tym wydarzeniu noszący nazwę „W kręgu twórców Złotego Grona”. W jego ramach prezentowano już m.in. dzieła Tadeusza Dominika, Jerzego Nowosielskiego, Henryka Musiałowicza, Krzysztofa Skórczewskiego czy Tadeusza Jackowskiego.
Teresa Miszkin zaprezentuje w Zielonej Górze wielkoformatowe kompozycje składające się na trzy cykle: „Przestrzenie pamięci”, „Uwikłania” i „Pejzaże intymne”. Pokaz dopełnią dwa obrazy będące w posiadaniu Działu Sztuki Współczesnej zielonogórskiego muzeum. Jeden z nich to praca wyróżniona podczas VIII edycji Złotego Grona w 1977 roku zatytułowana „Alienacje IX”.
„Figuratywne malarstwo Teresy Miszkin przenika głęboka refleksja egzystencjalna. Opowiada o obliczu współczesnego człowieka, prowokuje do rozważań nad sensem i kondycją ludzkiego istnienia. Kreując swoje obrazy malarka posługuje się chętnie estetyką fotografii” – wyjaśniła kurator wystawy Marta Gawęda-Szymaniak.
Dodała, że prace tej artystki cechuje perfekcja warsztatowa i oszczędność kolorystyczna. Utrzymane w wysmakowanej, monochromatycznej gamie barwnej kompozycje to bardzo osobista i przejmująca malarska opowieść o poczuciu samotności i nieuchronnym przemijaniu. Choć to obrazy, na pierwszy rzut oka robią wrażenie fotografii.
Wystawę „Przemijanie” będzie można oglądać w Zielonej Górze od 27 października br. do 28 stycznia przyszłego roku.
Teresa Miszkin urodziła się w 1947 roku w Gdańsku. W 1973 roku ukończyła Wyższą Szkołę Sztuk Plastycznych w Gdańsku. Dyplom otrzymała w Pracowni Malarstwa prof. Władysława Jackiewicza. Od tego samego roku związana jest z gdańską Akademią Sztuk Pięknych.
W latach 1999-2002 pełniła funkcję prodziekana Wydziału Malarstwa i Grafiki, a następnie dziekana tego wydziału. Obecnie prowadzi II Pracownię Malarstwa na Wydziale Malarstwa. W 2003 roku uzyskała tytuł profesora.
Artystka uczestniczyła w kilkudziesięciu wystawach zbiorowych w kraju i zagranicą. Za swoją twórczość otrzymała szereg nagród i wyróżnień. Była też stypendystką m.in.: Fundacji Pollock-Krasner (1998, USA); Adolph and Esther Gottlieb Foundation (2004, USA).
Prace prof. Miszkin znajdują się w zbiorach: Muzeum Sztuki w Łodzi, Muzeach Narodowych w: Gdańsku, Szczecinie, Wrocławiu oraz kilku polskich muzeach okręgowych. Ponadto można je zobaczyć w wielu polskich galeriach, są także w kolekcjach prywatnych w kraju i zagranicą. (PAP)
autor: Marcin Rynkiewicz
mmd/ itm/