II wojna światowa

07.08.2017

W Żytomierzu zmarł Franciszek Brzezicki, więzień niemieckich obozów i sowieckich łagrów

Franciszek Brzezicki podczas uroczystości przekazania delegacji z Żytomierza urny z prochami ofiar niemieckiego obozu zagłady na Majdanku. Lublin, 2002 r. Fot. PAP/M. Tracz Franciszek Brzezicki podczas uroczystości przekazania delegacji z Żytomierza urny z prochami ofiar niemieckiego obozu zagłady na Majdanku. Lublin, 2002 r. Fot. PAP/M. Tracz

W Żytomierzu zmarł Franciszek Brzezicki, założyciel polskiej podziemnej, antyniemieckiej organizacji działającej podczas II wojny światowej, więzień niemieckich obozów i sowieckich łagrów – poinformował w poniedziałek dwutygodnik „Kurier Galicyjski".

Brzezicki, który odszedł w wieku 92 lat, był też jednym z założycieli i aktywnych członków Żytomierskiego Obwodowego Związku Polaków na Ukrainie – podała ta organizacja.

„Franciszek Brzezicki pozostanie wśród nas jako Polak Niezłomny, wzór do naśladowania dla naszych dzieci i wnuków” – napisała prezes Związku Wiktoria Laskowska-Szczur.

Brzezicki urodził się w polskiej rodzinie w Żytomierzu w 1924 r. Jego ojciec został rozstrzelany w latach Wielkiego Terroru 1937-38, a matka wywieziona na Syberię – przypomina ukazujący się na Ukrainie polski "Kurier Galicyjski".

„W wieku 16 lat, po niemieckiej okupacji Wołynia, wspólnie z kolegami Brzezicki założył polską podziemną młodzieżową antyniemiecką organizację. Dwa lata później został aresztowany przez Niemców i wywieziony do obozów koncentracyjnych (i był więziony) na terenie Polski i Czech” – czytamy.

Brzezicki był m.in. więźniem obozów Gross Rosen i Majdanka, gdzie był członkiem obozowej komórki Armii Krajowej, a także obozu w czeskich Litomierzycach. Po jego wyzwoleniu przez aliantów nie zdecydował się na wyjazd na Zachód, lecz wrócił na sowiecką Ukrainę. Tu został aresztowany i zesłany na Syberię.

Brzezicki zmarł w piątek, a pochowany został w sobotę w Żytomierzu. Pogrzeb odbył się w asyście żołnierzy Sił Zbrojnych Ukrainy – poinformował portal zitomir.info.

Z Kijowa Jarosław Junko (PAP)

jjk/ jhp/ kar/ amac/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL