Groby Pańskie w warszawskich kościołach, przy których w Wielką Sobotę będą czuwać wierni, nawiązują m.in. do przypadającej w tym roku 1050. rocznicy Chrztu Polski.
Tradycja dekorowania Grobów Pańskich i ich nawiedzania rozwinęła się w Polsce w XVI wieku. Kościół podkreśla, że ma ona wymiar religijny, symboliczny i społeczny.
Grób Pański w archikatedrze warszawskiej św. Jana Chrzciciela nawiązuje do 1050. rocznicy Chrztu Polski. "Grób symbolizuje w sposób realistyczny chrzest Mieszka I, który zostaje ochrzczony przez biskupa i jest to uwidocznione w projekcie grobu" - powiedział PAP proboszcz archikatedry ks. Bogdan Bartołd.
Do Chrztu Polski nawiązuje także symboliczny grób w kościele św. Anny. Jego elementami są: biało-czerwona flaga oraz hasło "Polonia Semper Fidelis" (łac. Polska Zawsze Wierna), pod którym widnieje data Chrztu Polski - 966 rok. Na czarnych płachtach kredą są napisane słowa Jana Pawła II m.in. z pierwszej pielgrzymki do Polski w 1979 roku, kiedy mówił: "Niech zstąpi Duch Twój i odnowi oblicze tej ziemi".
Symboliczny grób w kościele Matki Bożej Łaskawej przy ul. Świętojańskiej na Starym Mieście przedstawia Chrystusa przykutego do kamiennego serca. Co jakiś czas słychać odgłosy grzmotów, a z głośników płynie fragment Pisma Świętego: "I dam wam serce nowe, i ducha nowego tchnę do waszego wnętrza, odbiorę wam serce kamienne, a dam wam serce z ciała".
"Śmierć została pokonana, gdy na krzyżu umarło życie" - taki napis widnieje w kaplicy bocznej kościoła Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny i św. Józefa Oblubieńca przy Pałacu Prezydenckim. Ozdobiony kwiatami Grób Pański przedstawia postać Chrystusa leżącego przy krzyżu.
W praskiej katedrze świętego Floriana element Grobu Pańskiego stanowią w tym roku Drzwi Miłosierdzia. "Głównym elementem - oczywiście oprócz figury Pana Jezusa w grobie i Najświętszego Sakramentu, są Drzwi Miłosierdzia - Brama Miłosierdzia. Jesteśmy kościołem katedralnym, więc jesteśmy kościołem wyznaczonym, gdzie są drzwi święte Roku Miłosierdzia" - powiedział PAP wikariusz katedralny ks. Hubert Walczyk. "One mają symbolizować przejście ze śmierci do życia" - dodał.
"Przed drzwiami jest sucha ziemia, niedopałki, zwiędnięte liście, symbolika grzechu. Za drzwiami - czyli po przejściu przez Drzwi Miłosierdzia, wejście w tajemnicę miłosierdzia - nowe życie się zaczyna. Dlatego tam jest świeża trawa, rosnące z niej kwiaty - jak na łące. Ogólnie symbolika wiosny, życia, które daje nam miłosierdzie" - opisywał. "Bardzo prosty w tym roku Grób Pański" - dodał wikariusz katedralny.(PAP)
amt/ ago/ gdyj/ skz/ gma/