Polska po 1989 roku

28.08.2018

„Warszawa Singera”: spotkanie osób zainspirowanych postacią Jana Karskiego – w środę

Jan Karski. Źródło: MHP Jan Karski. Źródło: MHP

Pod hasłem „Zainspirowani Janem Karskim. Historie z ostatnich lat” odbędzie się w środę w Warszawie spotkanie poświęcone postaci emisariusza. Wydarzenie, organizowane przez Fundację Edukacyjną Jana Karskiego, stanowi część Festiwalu „Warszawa Singera”.

Jak poinformowała PAP prezes Fundacji Edukacyjnej Jana Karskiego Ewa Junczyk-Ziomecka, spotkanie ma "pokazać, dlaczego Karski jest nam dziś bardzo potrzebny". "Ten jeden z największych polskich bohaterów, czczony przez Amerykanów, Żydów i wielu Europejczyków wyzwala to, co w nas najlepsze: empatię, odwagę i poczucie odpowiedzialności. Czyż nie tego nam trzeba w czasach chaosu, fake newsów i upadku autorytetów? A na Karskim można się oprzeć. On może i powinien być inspiracją dla kolejnych pokoleń" – podkreśliła.

Junczyk-Ziomecka przypomniała, że misją Fundacji jest przybliżanie opinii publicznej postaci i dziedzictwa Jana Karskiego. "Nasze doświadczenie, zwłaszcza amerykańskie, podpowiada, że Karski jest bardziej znany w wielu środowiskach amerykańskich niż w Polsce. Zresztą Fundacja powstała właśnie z przekonania, że wielu młodych ludzi dowiaduje się o nim za granicą, a nie w kraju. W związku z tym podstawowym celem naszego działania jest edukacja - nie tylko młodych osób. Karski fascynuje. Jednych dlatego, że widzą w nim polskiego James Bonda, inni odkrywają w nim autorytet moralny, jeszcze inni postrzegają go jako prekursora pomocy humanitarnej. Chcemy, żeby każdy Polak wiedział, kim był ten niezwykły człowiek z Łodzi, który mając 29 lat stawał przed najpotężniejszym człowiekiem świata, prezydentem Stanów Zjednoczonych i zdawał mu raport o sytuacji okupowanej Polski i zagładzie Żydów" – podsumowała.

W rozmowie wezmą udział również członkini Rady Fundacji Ewa Wierzyńska, Monika Korowajczyk-Sujkowska z Polskiej Akcji Humanitarnej oraz Szymon Pawlak z Centrum Dialogu im. Marka Edelmana z Łodzi. Podczas spotkania zostaną wręczone stypendia Fundacji Edukacyjnej Jana Karskiego na udział w programie Georgetown Leadership Program na Uniwersytecie Georgetown w Waszyngtonie, gdzie przez 40 lat wykładał Karski. Tegorocznymi laureatami zostali: gość spotkania Monika Korowajczyk-Sujkowska z PAH oraz Wojciech Szkotnicki z Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji.

Spotkanie w Księgarni Book Book przy MDM poprowadzi dziennikarka TVP Miłka Skalska.

Jan Karski urodził się 24 kwietnia 1914 r. w Łodzi. Jako emisariusz Polskiego Państwa Podziemnego w 1942 r. dwukrotnie wszedł do getta warszawskiego, był też w obozie przejściowym w Izbicy. Z misją poinformowania aliantów o dokonywanej zagładzie narodu żydowskiego dotarł m.in. do prezydenta USA Franklina Roosevelta. Jego raport nie przyniósł jednak oczekiwanych rezultatów.

Po wojnie pozostał w USA, gdzie wykładał na Uniwersytecie Georgetown. Za swoje wojenne i powojenne zasługi został wielokrotnie uhonorowany, m.in. Orderem Orła Białego i tytułem Sprawiedliwego wśród Narodów Świata; pośmiertnie (zmarł 13 lipca 2000 r. w Waszyngtonie) także amerykańskim Prezydenckim Medalem Wolności.

Środowe spotkanie jest jednym z wydarzeń, które odbywają się w ramach Festiwalu Kultury Żydowskiej "Warszawa Singera", zorganizowanego przez Fundację Shalom we współpracy z Teatrem Żydowskim w Warszawie. Festiwal, który potrwa do 2 września, odbywa się m.in. w tymczasowej siedzibie Teatru Żydowskiego w Warszawie przy ul. Senatorskiej, w Klubie Dowództwa Garnizonu Warszawa, a także m.in. w Teatrze Kwadrat, Austriackim Forum Kultury, Kinie Iluzjon, Synagodze im. Nożyków, Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN i w rejonie pl. Grzybowskiego. Poza atrakcjami muzycznymi, teatralnymi i spotkaniami imprezie towarzyszą m.in. wystawy, wykłady, warsztaty, pokazy filmowe i inne atrakcje.

Patronem medialnym Festiwalu "Warszawa Singera" jest Polska Agencja Prasowa. (PAP)

autor: Daria Porycka

dap/ agz/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL