Ponad 600 wykładów, pokazów, debat i wycieczek czeka na gości XV Festiwalu Nauki, który w piątek rozpoczyna się w Warszawie. Impreza potrwa do 25 września.
„Piętnaście lat temu stwierdziliśmy, że trzeba pokazywać, że nauka otacza nas wszędzie. Spuścizną po kiepskiej działalności naszego szkolnictwa było przekonanie, że nauka jest dla naukowców, że to coś hermetycznego, czasami nudnego, nieciekawego” – powiedział w środę podczas konferencji prasowej dyrektor festiwalu, dr hab. Maciej Geller z Instytutu Fizyki Doświadczalnej Uniwersytetu Warszawskiego.
Jak ocenił, na co dzień nie dostrzegamy, że otacza nas coraz więcej produktów, które mają wiele wspólnego z nauką, czasami bardzo wyrafinowaną?. „Dokładność GPS-u wynika z dwóch bardzo abstrakcyjnych teorii: szczególnej teorii względności i ogólnej teorii względności. Na festiwalu pokazujemy to wszystko tak, by nasi goście mogli to zrozumieć” – tłumaczył.
W tym roku na festiwalowych gości będzie czekać m.in. siedem debat głównych, ponad 100 spotkań w ramach tzw. klubów młodzieżowych i 200 spotkań weekendowych, podczas których będzie można przeprowadzić własne - czasami nawet bardzo skomplikowane - doświadczenia.
Jak zapewniają organizatorzy, program ułożono tak, aby każdy, bez względu na wiek, mógł znaleźć dla siebie coś interesującego. Nie zabraknie więc atrakcji dla zainteresowanych naukami ścisłymi oraz humanistycznymi. W programie przygotowano spotkania otwarte dla wszystkich oraz takie, które są skierowane do określonych grup wiekowych.
Oficjalnie festiwal zainauguruje piątkowa debata pt. „Dwie Polski, a może więcej”, podczas której prof. Henryk Samsonowicz i prof. Janusz Tazbir zastanowią się, jakie były przez wieki linie zasadniczych podziałów wśród Polaków, czy podział polityczny miał swój terytorialny wyraz i czy był związany z różnicami cywilizacyjnymi.
Podczas pozostałych debat głównych będzie się można dowiedzieć, czy polska agresja w życiu publicznym jest czymś wyjątkowym; dlaczego Maria Skłodowska-Curie była wielką uczoną; jak działa mózg i czego boimy się bardziej: ciemności czy promieniowania. Profesorowie Witold Orłowski i Włodzimierz Siwiński powiedzą, czym jest rynek finansowy, a znani chemicy i fizycy wyjaśnią, na czym polega wyjątkowość grafemu.
Najmłodsi goście podczas Festiwalu Nauki Małego Człowieka, organizowanego przez Sanofi Aventis, dowiedzą się np., z czego zbudowana jest skóra, po co nam rzęsy, dlaczego ruszamy językiem. Specjalnie dla dzieci przygotowano również „Piknik Geologiczny” i „Artystyczny Mikrokosmos”, czyli zajęcia, podczas których mali pasjonaci nauki "zanurzą się w mikrokosmosie dźwięków i barw".
W weekend 24 i 25 września warszawskiej imprezie będą towarzyszyły: coroczny Festiwal Nauki w Jabłonnie i organizowany po raz pierwszy Festiwal Nauki w Otwocku.
Jedną z atrakcji festiwalu będą również warsztaty dziennikarstwa naukowego, organizowane przez serwis Polskiej Agencji Prasowej - Nauka w Polsce. Uczestnicy warsztatów poznają najważniejsze reguły pracy dziennikarzy informacyjnych, zwiedzą redakcję PAP i dowiedzą się, jak działa agencja prasowa. Po spotkaniu zostanie ogłoszony konkurs na najlepszy artykuł popularnonaukowy, inspirowany jednym z wykładów, pokazów lub warsztatów odbywających się w ramach XV Festiwalu Nauki.
Wstęp na wszystkie festiwalowe wydarzenia jest bezpłatny, ale na część zajęć obowiązują wcześniejsze zapisy. Szczegółowy program festiwalu jest dostępny na stronie: www.festiwalnauki.edu.pl
Po raz pierwszy imprezę zorganizowano w 1997 roku i był to pierwszy festiwal nauki w Polsce. Podczas jednego weekendu goście mogli wówczas skorzystać z kilkudziesięciu spotkań. Obecnie program Festiwalu przygotowuje ponad 100 instytucji i ponad 1000 pracowników naukowych, doktorantów i studentów warszawskich instytucji naukowych.(PAP)
ekr/ agt/
Więcej w Serwisie Naukowym PAP - http://nauka.pap/demo