Europa i świat po 1989 roku

09.11.2019

Watykański sekretarz stanu: upadł mur berliński, pojawiły się inne

Watykański sekretarz stanu kardynał Pietro Parolin oświadczył, że po tym, gdy 30 lat temu upadł mur berliński, wzniesiono inne. „Dzisiaj chce się budować mury wszędzie” – podkreślił w wywiadzie dla włoskiego pisma katolickiego „La vita del popolo”.

"Po przezwyciężeniu podziału na dwa pola, symbolizowane przez mur berliński, wszyscy myśleli, że nadeszła era większego zrozumienia, pokoju. Tymczasem wybuchły nacjonalizmy, postawy zamknięcia" - powiedział sekretarz stanu Stolicy Apostolskiej w rozmowie z tygodnikiem z Treviso na północy Włoch w związku z obchodzoną w sobotę 30. rocznicą upadku muru.

CZYTAJ TAKŻE

"Sądzę - dodał - że człowiek nosi w sobie tendencję do budowania murów. Upadł ten mur, a pojawiły się inne, dzisiaj chce się budować mury wszędzie".

"Nie było, obok radości i satysfakcji z osiągniętego rezultatu, poważnego zaangażowania na rzecz stworzenia wspólnoty międzynarodowej na nowych podstawach" - ocenił kardynał Parolin.

Wyraził przekonanie, że bez zaangażowania etycznego wszystko "zmierza w przeciwnym kierunku". (PAP)

sw/ mal/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL