Europa i świat 1918-1939

10.03.2019

We Wrocławiu obchody 81. rocznicy ogłoszenia Prawd Polaków spod Znaku Rodła

Przemarsz przez Ostrów Tumski do archikatedry wrocławskiej. Obchody 81. rocznicy ogłoszenia Prawd Polaków spod Znaku Rodła na Ostrowie Tumskim we Wrocławiu. Fot. PAP/J. Karwowski Przemarsz przez Ostrów Tumski do archikatedry wrocławskiej. Obchody 81. rocznicy ogłoszenia Prawd Polaków spod Znaku Rodła na Ostrowie Tumskim we Wrocławiu. Fot. PAP/J. Karwowski

Apel pamięci, złożenie kwiatów pod tablicą z Prawdami Polaków spod Znaku Rodła i msza św. we wrocławskiej archikatedrze – tak w niedzielę obchodzono 81. rocznicę ogłoszenia Prawd Polaków spod Znaku Rodła.

Wrocławskie uroczystości rozpoczęły się pod tablicą z Prawdami Polaków spod Znaku Rodła przy kościele św. Marcina na Ostrowie Tumskim. Tam został m.in. odczytany list premiera Mateusza Morawieckiego.

Premier podkreślił w nim, że obchody 81. rocznicy ogłoszenia Prawd Polaków spod Znaku Rodła to uroczystość szczególna. "Pielęgnowanie pamięci o historii polskiej mniejszości mieszkającej na ówczesnych ziemiach niemieckich to obowiązek wobec naszych przodków i przyszłych pokoleń" – napisał premier.

Szef rządu zauważył w liście, że wydarzenie, które upamiętnia rocznica, czyli Pierwszy Kongres Polaków w Niemczech, który odbył się w 1938 r. w Berlinie, "zapisało się na kartach historii". "Ogłoszone wtedy Prawdy Polaków spod Znaku Rodła, odwołujące się do idei narodu, wiary, braterstwa i służby ojczyźnie, stały się dekalogiem polskości. Był on napędem narodowej świadomości, gdy hitlerowskie władze coraz bardziej ograniczały podstawowe wolności mniejszości polskiej" – podkreślił premier.

W liście podkreślano też, że po ponad ośmiu dekadach od kongresu berlińskiego pamięć o twórcach Prawd Polaków spod Znaku Rodła pozostaje żywa. "Symbol Rodła niezmiennie skupia uniwersalne przesłanie dla następny generacji. Wzorce wskazane w credo narodowym pozostają dla nas aktualnym drogowskazem" – napisał premier.

W ramach niedzielnych obchodów we Wrocławiu odbył się apel pamięci, złożono kwiaty pod tablicą z Prawdami Polaków spod Znaku Rodła i odprawiono mszę św. we wrocławskiej archikatedrze. Następnie zaplanowano część edukacyjną, śpiewanie piosenek patriotycznych i występy zespołów szkolnych.

To już 15. edycja wrocławskich obchodów, które w ubiegłym roku miały jubileuszowy charakter z powodu 80. rocznicy wydarzenia. Senat ustanowił rok 2018 Rokiem Prawd Polaków spod Znaku Rodła, a patronat honorowy objął nad obchodami prezydent Andrzej Duda.

3 grudnia 1937 r. w Domu Polskim w Zakrzewie Rada Naczelna Związku Polaków w Niemczech na nadzwyczajnym posiedzeniu podjęła decyzję o zorganizowaniu I Kongresu Polaków, który odbył się 6 marca 1938 r. w Berlinie. Na kongresie, w którym wzięło udział ponad 5 tys. przedstawicieli polskiej ludności, ogłoszono Pięć Prawd Polaków. Kongres był największą w historii manifestacją narodową Polaków w Niemczech w tamtym okresie. W okresie międzywojennym na terytorium ówczesnych Niemiec mieszkało półtora miliona Polaków.

Pięć Prawd Polaków spod Znaku Rodła to: "Jesteśmy Polakami! Wiara Ojców naszych jest wiarą naszych dzieci! Polak Polakowi bratem! Co dzień Polak Narodowi służy! Polska Matką naszą, nie wolno mówić o Matce źle!".

Rodło to symbol Związku Polaków w Niemczech. Powstał w 1933 r., a jego nazwa to zbitka pierwszych dwóch liter wyrazu "rodzina" i ostatnich trzech wyrazu "godło". Znak na czerwonym tle przedstawia białe rodło, które symbolizuje bieg Wisły z zaznaczonym na nim Krakowem. Związek Polaków w Niemczech prowadził działalność gospodarczą, kulturalną i polityczną, bronił też praw i interesów polskiej mniejszości narodowej w Niemczech. (PAP)

Autor: Piotr Doczekalski

pdo/ joz/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL