Bezpłatny przyjazd i zwiedzanie wystawy „Wrocław 1945-2016” oraz innych ekspozycji na terenie Centrum Historii Zajezdnia we Wrocławiu przez mieszkańców dolnośląskich gmin będzie możliwe od wtorku, gdy ruszy projekt „Autobusem do Zajezdni”.
„Pragniemy, aby w zwiedzaniu ekspozycji uczestniczyli także Dolnoślązacy, mieszkający na obszarach znacznie oddalonych od naszej siedziby. +Ośrodek Pamięć i Przyszłość+ wesprze podróż mieszkańców gminy zainteresowanej naszą propozycją kwotą do 900 zł. Wstęp do muzeum jest dla uczestników darmowy” - powiedział rzecznik „Ośrodka Pamięć i Przyszłość” Juliusz Woźny.
Adresatami projektu „Autobusem do Zajezdni” są jednostki samorządu terytorialnego i samorządowe instytucje kultury, które mogą składać wnioski do Ośrodka.
Ośrodek chce też zacieśnić współpracę z lokalnymi instytucjami kultury m.in. oferując w swoim muzeum możliwość zaprezentowania zbiorów lokalnych muzeów.
„Istnieją muzea z ciekawymi zbiorami, które możemy zaprezentować też wrocławianom w naszej Zajezdni na czasowej wystawie. Powstają Dolnośląskie Izby Pamięci w różnych miejscach, a nasi pracownicy mogą udzielić im wsparcia merytorycznego np. udzielą pomocy w doposażeniu ekspozycji, przeprowadzą szkolenie pracowników z procedur działania z archiwaliami oraz zabytkami” - powiedział Woźny.
Ośrodek cały czas realizuje też program „Świadkowie Historii” oferując mieszkańcom Dolnego Śląska, chcącym podzielić się swoimi wspomnieniami, uczestnictwo w zbieraniu świadectw do Archiwum Historii Mówionej Ośrodka.
Ośrodek „Pamięć i Przyszłość” został powołany przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w 2007 r. W latach 2009-15 funkcjonował jako samorządowa instytucja kultury miasta Wrocławia. Najważniejsze cele Ośrodka to dokumentowanie oraz upowszechnianie dorobku historycznego i kulturowego Wrocławia i Dolnego Śląska po II wojnie światowej, wiedzy o oporze społeczeństwa polskiego wobec komunistycznej dyktatury. Najważniejszym projektem Ośrodka była budowa Centrum Historii Zajezdnia, które powstało w historycznej hali Zajezdni nr VII przy ul. Grabiszyńskiej - miejscu, gdzie w 1980 r. narodziła się wrocławska Solidarność. Ośrodek zrealizował ponad 150 projektów, wyprodukował kilkanaście filmów. (PAP)
autor: Roman Skiba
edytor: Paweł Tomczyk
ros/ pat/