Ponad 1,5 tys. wolontariuszy wyruszyło we wtorek z Wrocławia na Ukrainę, gdzie na dawnych Kresach II RP będą porządkować polskie cmentarze. Rozpoczętą 9. edycję akcji „Mogiłę pradziada ocal od zapomnienia” patronatem narodowym objął prezydent Andrzej Duda.
We wtorkowy wieczór we Wrocławiu odbyło się pożegnanie wolontariuszy, podczas którego minister Andrzej Dera z Kancelarii Prezydenta poinformował o objęciu patronatem narodowym akcji „Mogiłę pradziada ocal od zapomnienia” i odczytał uzasadnienie napisane przez prezydenta Andrzeja Dudę.
„W roku wielkiego narodowego jubileuszu z wyrazami uznania dla fundacji Studio Wschód i Kuratorium Oświaty we Wrocławiu za ważne edukacyjne przedsięwzięcie, budzące wśród młodzieży szkolnej Dolnego Śląska zainteresowanie Kresami Rzeczypospolitej i zachęcające do opieki nad polskimi cmentarzami na Ukrainie, w przekonaniu, że Państwa inicjatywa jest dla młodych Polaków cenną lekcją historii oraz wyrazem troski o polskie dziedzictwo narodowe, z życzeniami sukcesów w realizowaniu kolejnych wartościowych projektów, promujących postawy obywatelskie i patriotyczne” - napisał prezydent Andrzej Duda.
Minister Dera przekazał uczestnikom akcji również podziękowania. „Prezydent Duda przekazuje wam również serdeczne podziękowania za to, że poświęcacie swoje wakacje, swój wolny czas na to, by pracować na polskich cmentarzach na Kresach, by przywracać pamięć. Pamięć jest piękną lekcją patriotyzmu” - mówił Dera.
Pomysłodawczyni i organizatorka akcji wrocławska dziennikarka Grażyna Orłowska-Sondej podkreśliła, że patronat prezydenta jest dla wolontariuszy bardzo ważny, podobnie jak przychylność i wsparcie władz województwa i mniejszych samorządów, które wspierają akcję od samego początku.
„Najważniejsi są jednak nasi wolontariusze - przede wszystkim uczniowie dolnośląskich szkół. Niektórzy zaczynali jako mali chłopcy, a teraz już są studentami wciąż zaangażowanymi w akcję. Podobnie mocno angażują się wychowawcy i nauczyciele” - mówiła Orłowska-Sondej.
We wtorek na dawne Kresy RP wyjechało ponad 1,5 tys. wolontariuszy, którzy przez trzy tygodnie będą na Ukrainie porządkować polskie groby. W akcji oprócz uczniów i nauczycieli uczestniczą też strażacy, policjanci, samorządowcy.
Przed rokiem 1,2 tys. wolontariuszy uporządkowało i odnowiło 130 polskich cmentarzy. Od początku akcji uporządkowano ponad tysiąc polskich nekropolii. Uczestnicy spisują też nagrobne transkrypcje i te dane wprowadzają do internetu. Dzięki temu rodziny mogą zidentyfikować groby swoich przodków na Kresach.
Częścią akcji są też kwesty oraz zapalanie białych i czerwonych zniczy na cmentarzach na Kresach 1 listopada oraz 11 listopada. W zeszłym roku na wileńskiej Rossie uczestnicy akcji zapalili 30 tys. takich zniczy. (PAP)
autor: Roman Skiba
ros/ agz/