Marszałek Sejmu Marek Kuchciński we wtorek odwiedzi stolicę Niemiec. Spotka się z przewodniczącymi niemieckich izb parlamentu: Bundestagu Norbertem Lammertem oraz Bundesratu Stanislawem Tillichem, weźmie też udział w otwarciu wystawy nt. polsko-niemieckiego dialogu.
Marszałkowi w Berlinie będą towarzyszyć m.in. przewodniczący Polsko-Niemieckiej Grupy Parlamentarnej Szymon Szynkowski vel Sęk (PiS) oraz jego zastępca Marek Krząkała (PO).
Głównym punktem wizyty marszałka Sejmu ma być uroczyste otwarcie wystawy „Polacy i Niemcy. Historia dialogu” w Paul-Loebe-Haus. Wystawa powstała na podstawie stałej ekspozycji plenerowej „Odwaga i pojednanie” z Krzyżowej k. Świdnicy. Została przygotowana przez Muzeum Historii Polski we współpracy z Fundacją „Krzyżowa” dla Porozumienia Europejskiego. W 2015 r. prezentowana była w Sejmie z okazji 50. rocznicy wystosowania listu biskupów polskich do niemieckich.
Program przewiduje także rozmowy z przewodniczącymi Bundestagu Norbertem Lammertem oraz Bundesratu Stanislawem Tillichem.
Głównym punktem wizyty marszałka Sejmu ma być uroczyste otwarcie wystawy „Polacy i Niemcy. Historia dialogu” w Paul-Loebe-Haus. Wystawa powstała na podstawie stałej ekspozycji plenerowej „Odwaga i pojednanie” z Krzyżowej k. Świdnicy. Została przygotowana przez Muzeum Historii Polski we współpracy z Fundacją „Krzyżowa” dla Porozumienia Europejskiego.
Poseł Szynkowski vel Sęk powiedział PAP, że rozmowy w Berlinie będą dotyczyły m.in. przygotowywanych zarówno przez Sejm, jak i Bundestag uchwał z okazji 25. rocznicy przyjęcia polsko-niemieckiego traktatu o dobrym sąsiedztwie i przyjaznej współpracy. "My przygotowujemy projekt takiej uchwały, nad podobnym projektem będzie pracować Bundestag. One nie będą jednobrzmiące, bo takie uzgodnienia trwałyby zbyt długo; będą się jednak uzupełniać" - powiedział Szynkowski vel Sęk.
Podkreślił, że w ich treści będzie "podsumowanie tego, co przyniosło 25-lecie traktatu, jak i zarysowanie kwestii dot. stosunków polsko-niemieckich w przyszłości, zarówno dotyczących spraw bilateralnych, partnerskich relacji, jak i kierunków polityki w UE w czasie kryzysu".
Oprócz uchwał - jak powiedział Szynkowski vel Sęk - grupy parlamentarne w Polsce i w Niemczech przygotowują także - każda oddzielnie - dokumenty, w których kwestie wspomniane w uchwałach będą "potraktowane szczegółowo". Podkreślił, że polscy parlamentarzyści nie będą w nich unikać związanych z traktatem "kwestii trudnych". Zaliczył do nich kwestię statusu mniejszości polskiej w Niemczech, nauczania języka polskiego w szkołach czy wsparcia finansowego dla Polonii w Niemczech.
"Nie będziemy starali się tych kwestii przemilczać. Nie idziemy też na konflikt z Niemcami. Dążymy do lepszej, bardziej intensywnej współpracy, opartej na dialogu i szczerości, także co do spraw, w których wiele trzeba nadrobić" - zadeklarował Szynkowski vel Sęk.
Wystawa, która ma być uroczyście otwarta we wtorek w Berlinie, pokazuje relacje polsko-niemieckie w XX wieku. "Opowiada o drodze, jaką odbyliśmy od wojny i wrogości, poprzez pojednanie do partnerstwa i współpracy w Europie. Unaocznia ona specyfikę polsko-niemieckiego dialogu, gęstą sieć kontaktów międzyludzkich, kulturalnych i gospodarczych, ale także porusza te tematy wzajemnej współpracy, które wciąż wymagają dialogu" - czytamy na ulotce promującej wystawę, dostępnej na stronie internetowej Bundestagu.
Polsko-niemiecki traktat o dobrym sąsiedztwie i przyjaznej współpracy został podpisany 17 czerwca 1991 roku. Jego sygnatariuszami byli: premier RP Jan Krzysztof Bielecki, kanclerz RFN Helmut Kohl oraz ówcześni ministrowie spraw zagranicznych: Krzysztof Skubiszewski i Hans-Dietrich Genscher. Traktat ten stanowi jednocześnie uzupełnienie polsko-niemieckiego traktatu granicznego z 14 listopada 1990, będącego jednym z warunków zjednoczenia Niemiec. (PAP)
wni/ as/ malk/