Uroczystość z okazji 20-lecia Polskiego Instytutu Badawczego i Muzeum na Węgrzech odbyła się w piątek w budapeszteńskiej siedzibie tej instytucji w obecności przedstawicieli Polonii, polskich dyplomatów oraz gości z Polski.
Konrad Sutarski, pisarz i działacz polonijny, który zainicjował powstanie placówki i kierował nią przez 16 lat, otrzymał nagrodę dla Człowieka 20-lecia Instytutu z rąk jego obecnego dyrektora Piotra Piętki i przewodniczącego Ogólnokrajowego Samorządu Polskiego na Węgrzech Zsolta Bathoriego.
Powstały w 1998 r. Instytut – który przez kilkanaście lat działał pod nazwą Muzeum i Archiwum Węgierskiej Polonii - gromadzi, bada i eksponuje materiały dotyczące historii, życia kulturalno–społecznego i organizacji polonijnych na Węgrzech.
Najcenniejsze przedmioty w zbiorach Instytutu to dokumentacja budowy pomnika Józefa Bema w Budapeszcie z 1929 r. Instytut organizuje też wystawy i wydaje książki – od chwili powstania zaprezentował około 60 ekspozycji i wydał kilkadziesiąt książek.
Najnowsza publikacja wydana przez Instytut opowiada o ochotnikach węgierskich w Legionach Polskich Józefa Piłsudskiego.
„Chcemy, żeby to były książki z różnych dziedzin, nie tylko historii polsko-węgierskiej. Niedawno wydaliśmy na przykład książkę dotyczącą języka polskiego dla węgierskich lingwistów, a wcześniej album fotograficzny z polską i węgierską poezją dotyczącą Wisły” – powiedział PAP dyrektor Instytutu Piotr Piętka.
„Mamy stałą wystawę muzealną, gdzie pokazujemy tysiącletnią przyjaźń polsko-węgierską” – dodał. Na wystawie można zobaczyć m.in. kopię płaszcza koronacyjnego urodzonego w Polsce króla Władysława I Świętego, a także mapy z okresu późniejszych unii personalnych Polski i Węgier: z czasów panowania Ludwika Węgierskiego, Władysława III Warneńczyka oraz Stefana Batorego. Jest też izba polska pokazująca, jak żyli polscy osadnicy na Węgrzech, oraz eksponaty prezentujące polsko-węgierskie braterstwo broni, dwustronne kontakty gospodarcze i religijne.
Podczas uroczystości polonijny chór św. Kingi wykonał wiązankę pieśni patriotycznych, a pianistka Justyna Michalska utwory m.in. Fryderyka Chopina i Karola Szymanowskiego.
W uroczystości wzięli udział m.in. I sekretarz Ambasady RP Małgorzata Radwan-Vass, dyrektor Muzeum Okręgowego w Tarnowie, skąd pochodził Józef Bem - Andrzej Szpurar, rzeczniczka narodowości polskiej w parlamencie Węgier Ewa Ronay, szefowa Polskiego Stowarzyszenia Kulturalnego im. Józefa Bema Korinna Wesolowski, a także dzieci uczęszczające do szkoły polskiej w Budapeszcie.
Z Budapesztu Małgorzata Wyrzykowska (PAP)
mw/ jo/ mc/