Zaprosiliśmy do Senatu laureatów 20. edycji konkursu „Mistrz Ortografii 2019” z polskich szkół na Białorusi, by im podziękować za to, że uczą się polskiego tak skrupulatnie oraz by pogratulować znajomości języka - powiedziała w poniedziałek wicemarszałek Senatu Maria Koc.
W poniedziałek w Senacie gościli laureaci 20. edycji konkursu ortograficznego "Mistrz Ortografii 2019" organizowanego w polskich szkołach na Białorusi. Konkurs odbył się m.in. w Nowogródku, Wołkowysku, Mohylewie, Lidzie oraz Grodnie. Co roku bierze w nim udział około 200 uczniów. Partnerem konkursu jest Uniwersytet Przyrodniczo-Humanistyczny w Siedlcach.
Jak wyjaśniła w rozmowie z dziennikarzami Maria Koc, "wielu młodych ludzi polskiego pochodzenia na Białorusi uczy się języka ojczystego, polskiego". "Wiemy, że polski do najłatwiejszych nie należy i nawet jeżeli ma się polskie korzenie, nawet jeżeli w domu mówi się po polsku, to polski jest dosyć zawiły - zwłaszcza ortografia potrafi sprawiać młodym ludziom kłopoty" - wskazała. Jak dodała, uczestnicy konkursu wykazali się znajomością polskiego nie tylko pod względem mowy, ale też w piśmie, pod kątem ortografii".
"Zaprosiliśmy laureatów do Senatu, by im podziękować za to, że uczą się polskiego tak skrupulatnie i pogratulować znajomości języka" - podkreśliła wicemarszałek Senatu. Poinformowała również, że do Warszawy z Białorusi przyjechało 55 osób, w tym laureaci konkursu oraz nauczyciele i wychowawcy. "To bardzo ciekawe spotkanie" - zaznaczyła.
Wicemarszałek Koc podziękowała również uczestniczącej w spotkaniu przewodniczącej Związku Polaków na Białorusi Andżelice Borys za pracę na rzecz utrzymania polskości na Białorusi. "Wiem, że ta praca przysparza wielu problemów i wymaga często ogromnej odwagi. Podejmujecie liczne cenne inicjatywy, bez których krzewienie polskości na Białorusi byłoby bardzo trudne" - powiedziała. "Coraz więcej młodych ludzi uczy się języka polskiego, a dzięki Andżelice Borys i Związkowi Polaków na Białorusi powstają nowe placówki oświatowe" - zaznaczyła.
Kuc wyraziła radość, że uczniowie polskich szkół "kochają Polskę i mają ją w swoich sercach". (PAP)
autor: Dorota Stelmaszczyk
dst/ mhr/