Europa i świat po 1989 roku

29.09.2019

Wicemarszałek Sejmu Małgorzata Gosiewska z wizytą na Grodzieńszczyźnie

Od złożenia wieńców przy Krzyżu Katyńskim na cmentarzu wojskowym w Grodnie rozpoczęła swoją wizytę na Grodzieńszczyźnie wicemarszałek Sejmu RP Małgorzata Gosiewska. Polska delegacja odwiedzi miejsca pamięci i polską szkołę społeczną przy ZPB w Wołkowysku.

"Czuję wzruszenie, bo polskość nieść tutaj nie jest łatwo. Wymaga to poświęcenia, tym większy podziw moich rodaków w RP dla Polaków żyjących tutaj za niesienie polskości i walkę o polskość" - powiedziała Gosiewska.

Podkreśliła swój szacunek dla kierowanego przez Andżelikę Borys i nieuznawanego przez władze w Mińsku Związku Polaków na Białorusi (ZPB). "My, polski parlament, rząd, będziemy wspierać naszych rodaków, ten Związek Polaków i pragnę zapewnić, że ta pomoc zawsze będzie" – zapewniła.

CZYTAJ TAKŻE

Wicemarszałek Sejmu wraz z polskimi dyplomatami z ambasady RP w Miśku i konsulatu generalnego w Grodnie bierze udział w organizowanym przez ZPB objeździe polskich miejsc pamięci, w tym grobów żołnierzy i upamiętnień związanych z obroną Grodna przed agresją sowiecką we wrześniu 1939 r.

Następnie Gosiewska odwiedzi polską szkołę społeczną przy ZPB w Wołkowysku, gdzie z jej udziałem odbędzie się rozpoczęcie roku szkolnego.

Andrzej Poczobut z władz ZPB mówił w Grodnie, że wizyta marszałek jest dla białoruskich Polaków zrzeszonych w tej organizacji bardzo ważna, zwłaszcza w obliczu problemów, które napotyka polskie szkolnictwo w tym kraju.

W piątek ZPB informował o tym, że dwójce polskich nauczycieli skierowanych do pracy w szkole społecznej ZPB w Grodnie nie wydano zgody na pobyt na Białorusi i musieli oni opuścić ten kraj.

"Staramy się naprawiać (relacje z Białorusią), prowadzić dialog polityczny, jesteśmy tym zainteresowani, ale nie może się to dziać kosztem mieszkających tu Polaków" – zaznaczyła wicemarszałek Gosiewska.

"Dla nas pani przyjazd jest znakiem, że nie jesteśmy sami" – podkreślił Poczobut.

Z Wołkowyska Justyna Prus (PAP)

just/ cyk/ amac/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL