Wolontariat i społecznikostwo jest niezbędne do funkcjonowania demokratycznego państwa. Ważne, by struktury państwowe takie działania wspierały – mówił w czwartek na konferencji prasowej inaugurującej I Forum Wolontariatu wicepremier Piotr Gliński.
"Jestem wciąż zwolennikiem, że państwo polskie musi być odpowiedzialne za wsparcie organizacji pozarządowych, społeczników, wolontariatu" – powiedział.
Jego zdaniem takie wsparcie jest niezbędne do funkcjonowania demokratycznego państwa. Wicepremier podkreślił, że chciałby, aby wolontariat wyglądał lepiej niż obecnie, dlatego istotą zainaugurowanego w czwartek rządowego programu Korpus Solidarności jest odbudowywanie etosu społecznikowskiego i nadanie mu większego znaczenia. Dodał, że jest to wymagający program, dlatego trzeba do niego podejść systemowo.
"To jest niełatwy program. Jest szalenie miękki. Obejmuje np. szkolenia. Przeszkoli się osoby, a jeśli nie da im się wsparcia, to się gdzieś rozproszą. Ten potencjał zostanie zmarnowany. Dlatego ten program musi być holistyczny, systemowy, który będzie wprowadzał tam, gdzie chcemy, dużą liczbę osób do pracy społecznej" – tłumaczył.
Zaznaczył, że choć obecnie organizacje pozarządowe w Polsce bazują w 90 proc. na pracy społecznej, to tylko niewiele ponad 20 proc. Polaków deklaruje, że uczestniczy w takiej formie aktywności. Wicepremier podkreślił też znaczenie wolontariatu, mówiąc, że jest on wychowawczy, kształtuje postawy etyczne, wzbogaca doświadczenie, łączy i daje satysfakcję. Dlatego ważne, by w te działania angażowały się wszystkie środowiska i instytucje: polityczne, kulturalne, samorządowe, biznesowe, lokalne, by zainaugurowany program nie okazał się tylko "biciem piany".
Istotne jest też, według wicepremiera, by uczestniczyli w nim najważniejsi ludzie w państwie, by nadać mu również "znaczenie kulturotwórcze". Co więcej, wicepremier chciałby, by ten program miał tak wysoką rangę jak amerykańska agencja rządowa Korpus Pokoju powołany z inicjatywy prezydenta Johna F. Kennedy’ego.
"Chcielibyśmy, by prestiż Korpusu Solidarności był też tak wysoki i byśmy wspólnie go wypracowali" – skierował te słowa do przedstawicieli nauki, kultury, rządu, osób, które są autorytetami.
Wicepremier zaznaczył, że dla niego osobiście ważne jest to, by wypracować markę Korpusu Solidarności: "byśmy wszyscy wiedzieli, czym on jest".
Korpus ma zajmować się m.in. szkoleniem i integracją wolontariuszy, aby się lepiej poznawali, wspierali, wspólnie debatowali. Będą organizowane wyjazdy, obozy, a uczestnicy, dzięki specjalnej karcie będą mogli za darmo uczestniczyć w wielu wydarzeniach kulturalnych i sportowych.
"Im wcześniej osoba zarazi się dobrym wolontariatem, tym większa szansa, że bakcyl zostanie mu na całe życie" – podsumował uczestniczący w konferencji dyrektor Narodowego Instytutu Wolności Wojciech Kaczmarczyk.
I Forum Wolontariatu, które odbywa się 24 i 25 października, to ogólnopolskie spotkanie wolontariuszy, organizacji pozarządowych i instytucji publicznych zaangażowanych w rozwój wolontariatu długoterminowego.
Forum zainaugurowało Korpus Solidarności, czyli rządowy program wolontariatu długoterminowego na lata 2018-2030.
Korpus Solidarności tworzą wolontariusze, organizacje i osoby, które koordynują pracę wolontariuszy. Program jest propozycją dla osób i organizacji zamierzających pomagać i pracować z wolontariuszami nie tylko od święta, ale również długofalowo. Jest realizowany przez Narodowy Instytut Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego.
Budżet programu na lata 2018-2030 wynosi prawie 55 mln zł. W programie przewidziano 7 tys. szkoleń dla ponad 38 tys. koordynatorów wolontariatu i 2,7 tys. szkoleń dla 40 tys. wolontariuszy. Zgodnie z założeniami programu ok. 40 tys. uczestników poświęci na wolontariat 83 mln godzin.
Podczas uroczystej inauguracji Forum sekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta Wojciech Kolarski przekazał jego uczestnikom flagę i odczytał list Andrzeja Dudy, w którym głowa państwa zachęca m.in. do rozważnego i mądrego korzystania z wolności, zaangażowania na rzecz dobra wspólnego, pielęgnowania łączących więzi oraz postaw wzajemnego szacunku i zrozumienia.(PAP)
Autorka: Klaudia Torchała
tor/ joz/