Chcemy zmienić wizerunek wolontariusza w Polsce i pokazać instytucjom kultury, że wolontariat może wnieść do nich dużą wartość - mówi Marta Kukowska, kierownik wolontariatu w Centrum Myśli Jana Pawła II.
"Wolontariusze to nie tylko młodzi ludzie, ale też seniorzy - z doświadczeniem zawodowym i życiowym. "Wolontariuszem może zostać każdy, pod warunkiem, że skończy 14 lat" - powiedziała w rozmowie z PAP Marta Kukowska z Centrum Myśli Jana Pawła II. "Górnej granicy wieku nie ma. Bardzo ciepło patrzę na wolontariuszy seniorów - spotkania z nimi to niesamowite doświadczenie" - dodała.
Centrum Myśli Jana Pawła II, Narodowe Centrum Kultury oraz Fundacja Kronenberga współorganizują konferencję "Wolontariat w kulturze", która odbędzie się 5-8 grudnia w Warszawie. "Zdarza się, że instytucje kultury nie wierzą w wolontariat, podchodzą do niego nieufnie, nie wiedzą jak zagospodarować wolontariuszy" - wyjaśniła cel tego spotkania Kukowska. W pierwszym dniu konferencji odbędzie się panel z udziałem wolontariuszy. "Chcemy, żeby świat kultury zobaczył kim są i dlaczego warto ich angażować" - dodała Kukowska.
W jej opinii wizerunek wolontariusza, zwłaszcza w kulturze, jest niewłaściwie budowany i niezgodny z rzeczywistością. Nie ma też kampanii wizerunkowych poświęconych wolontariatowi. "Wiemy, że wolontariat to jest WOŚP, Szlachetna Paczka, że to jest uśmiechnięty młody człowiek, natomiast nie jest to do końca prawda" - uważa Kukowska.
"Wśród wolontariuszy są też osoby dorosłe, dojrzałe, które mają kompetencje, są aktywne zawodowo" - wyjaśniła. Dodała, że jednym z gości na konferencji będzie wolontariusz z Muzeum Polin, Janusz Czemarski. "Ma 90 lat i pracuje dla kultury, jest przewodnikiem. Aktywności i energii do działania mógłby mu pozazdrościć niejeden trzydziestolatek" - śmieje się Kukowska.
Według niej wolontariusz to doskonały rzecznik każdej instytucji kultury. "Dzięki niemu ludzie często przychodzą ponownie, bo wolontariusz stworzył fajną atmosferę, zaciekawił, bo można się z nim identyfikować" - wyjaśniła. Wspominała, że pracując w Muzeum Powstania Warszawskiego obserwowała reakcje młodych na kontakt z oprowadzającymi ich wolontariuszami. "Były inne w kontakcie z młodzieżą i inne w kontakcie z powstańcami-wolontariuszami" - opowiada Kukowska.
"Również doświadczenie ze Światowych Dni Młodzieży potwierdziło, jak wielu seniorów jest wśród wolontariuszy, młodych jedynie duchem" - dodaje.
Zaproszeniu wolontariuszy do instytucji kultury ma służyć też akcja "Kulturalny Bilet Wolontariusza". Powstała z potrzeby zbliżenia do siebie tych dwóch światów: kultury i wolontariatu. Jak mówi Kukowska, zorganizowano ją ad hoc, ale natychmiast zgłosiło się wiele instytucji. Ostatecznie 65 instytucji kulturalnych z 12 miast Polski od 3 do 12 grudnia zaprosi do siebie wolontariuszy. Przeznaczono dla nich 2,5 tys. biletów i wiele nielimitowanych wejść. Każda osoba, która jest wolontariuszem może zarejestrować się, korzystając z portalu www.wolontariatwkulturze.pl, i wybrać jedną z aktywności w 12 miastach Polski.
Polska Agencja Prasowa jest patronem medialnym konferencji. (PAP)
jtr/ bos/