Polska po 1989 roku

26.06.2017

Wiceszef MON: wniosek o przyznanie Krzyża Wojskowego biorącym udział w akcji w Afganistanie

Minister Antoni Macierewicz podpisał wniosek do prezydenta Andrzeja Dudy o odznaczenie wszystkich biorących udział w akcji odbicia zakładników w Afganistanie Krzyżem Wojskowym - poinformował w poniedziałek wiceminister obrony narodowej Michał Dworczyk.

W sobotę szef MON Antoni Macierewicz przywitał na wrocławskim lotnisku żołnierzy wojsk specjalnych, którzy w ostatnich miesiącach pełnili służbę w Afganistanie. Wśród nich byli polscy komandosi, którzy w maju przy współudziale sił afgańskich brali udział w akcji uwolnienia osób przetrzymywanych przez talibów w prowincji Helmand. MON podawało wówczas, że chodziło o czterech policjantów z dwóch różnych formacji, dwóch żołnierzy i pięciu cywilów, porwanych, więzionych przez cztery miesiące i torturowanych.

"Pan minister podpisał wniosek do prezydenta Andrzeja Dudy o odznaczenie wszystkich biorących udział w akcji Krzyżem Wojskowym - najwyższym odznaczeniem nadawanym w czasie pokoju" - poinformował Dworczyk w rozmowie z telewizją wPolsce.pl.

Dworczyk pytany był również, czy będzie to jeden z tematów, które minister Macierewicz może poruszyć w rozmowie z prezydentem Stanów Zjednoczonych Donaldem Trumpem, który będzie przebywał z wizytą w Warszawie od 5 lipca wieczorem do 6 lipca.

"Sprawy dotyczące bezpieczeństwa będą bez wątpienia jednym z najważniejszych punktów tej wizyty, więc to oczywiste, że minister Macierewicz będzie brał udział w tych rozmowach. Na pewno współpraca z wojskami amerykańskimi polskich sił specjalnych, ale szerzej też polskich sił zbrojnych będzie też tematem tej rozmowy" - powiedział wiceszef MON.

Dworczyk odniósł się do sprawy przyznania Macierewiczowi Honorowej Odznaki GROM w trakcie Święta Jednostki Wojskowej GROM, które odbyło się w czwartek.

Jak mówił, "jest pewna tradycja, że osoby szczególnie zasłużone dla tej jednostki, czy innych jednostek są wyróżniane odznakami honorowymi".

"Ale mało kto wie o tym, że tę odznakę ustanowił minister Antoni Macierewicz 1992 roku, kiedy był ministrem spraw wewnętrznych (...), pod które wówczas podlegał GROM. Minister zatwierdzał te odznakę. W związku z tym tu naprawdę nie ma nic dziwnego" - powiedział Dworczyk.

Dodał, że w ostatnich latach ponad 50 osób niebędących członkami jednostki GROM otrzymało takie odznaki. (PAP)

pd/ malk/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL