Polska po 1989 roku

23.05.2018

Wiceszef MSWiA: policja ma zasługi w patriotycznej służbie Polsce

Wyróżniona Złotym Medalem Za Zasługi dla Policji Zofia Matias oraz wiceminister spraw wewnętrznych i administracji Jarosław Zieliński (P) i zastępca Komendanta Głównego Policji nadinsp. Jan Lach. Fot. PAP/G. Michałowski Wyróżniona Złotym Medalem Za Zasługi dla Policji Zofia Matias oraz wiceminister spraw wewnętrznych i administracji Jarosław Zieliński (P) i zastępca Komendanta Głównego Policji nadinsp. Jan Lach. Fot. PAP/G. Michałowski

"Policja ma zasługi w patriotycznej służbie Polsce. Potrafi czerpać z tradycji i odpowiadać na współczesne wyzwania dotyczące bezpieczeństwa” - mówił wiceminister MSWiA Jarosław Zieliński w środę Łodzi, gdzie Złotym Medalem za Zasługi dla Policji odznaczył 98-letnią Zofię Matias.

Wiceszef Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji uczestniczył w środę w uroczystej zbiórce w siedzibie Komendy Wojewódzkiej Policji w Łodzi. Najważniejszym punktem imprezy było uhonorowanie Zofii Matias "za przywracanie pamięci o korzeniach policyjnej służby". Przez lata opiekowała się ona grobem zastrzelonego w 1929 roku w Łęczycy posterunkowego Mariana Antczaka, funkcjonariusza tamtejszej Policji Państwowej. W ten i inny sposób - podkreślali uczestnicy uroczystości - pielęgnowała pamięć o "ofierze obowiązku".

"Chcę wyrazić głośno wielką wdzięczność i uznanie za pamięć, którą pani przechowała przez lata i przeniosła do współczesności. Za pamięć o policjancie, któremu śmierć została zadana na początku służby. Gdyby nie pani, pamięć o nim pewnie by nie przetrwała. Ta odznaka jest symbolem wdzięczności i z wielką przyjemnością oraz przekonaniem ją pani wręczyłem" – podkreślił Zieliński.

Wiceminister w wystąpieniu odnosił się do etosu, korzeni i tradycji policji. "Współczesna polska policja, która funkcjonuje na mocy ustawy z 1990 roku, bardzo świadomie i wielowymiarowo nawiązuje do Policji Państwowej okresu międzywojennego. (…) Podziwiamy tamten okres, ale dzisiejsza policja, podobnie jak ta międzywojenna, też ma wielkie sukcesy w walce z przestępczością i zasługi, jeśli chodzi o patriotyczną służbę Polsce" – zaznaczył.

Stwierdził, że ta służba jest wysoko oceniana przez społeczeństwo, a - jak dodał - formacji, która nie tylko niesie pomoc, ale także stosuje kary, nie jest łatwo zyskiwać społeczne poparcie.

"Codziennie prawie stutysięczna formacja polskiej policji na to pracuje. Codziennie robi wszystko, żeby było bezpiecznie, żeby Polacy i przybywający do Polski czuli się bezpiecznie. Z badań wynika, że około 90 proc. Polaków czuje się w kraju bezpiecznie. To naprawdę cieszy i buduje przeświadczenie, że mamy do czynienia ze służbą, która potrafi czerpać z tradycji i odpowiadać na współczesne wyzwania, wypełniając oczekiwanie bezpieczeństwa" – powiedział Zieliński.

Zofia Matias, dziękując za wyróżnienie, powiedziała, że sprawy policji były i do dziś są jej bardzo bliskie. "Służba w policji jest służbą zaszczytną, lecz pełną niebezpieczeństw dla zdrowia, a nawet życia. (…) Życzę temu resortowi, do którego mam sentyment, wszystkiego najlepszego, owocnej służby dla naszego społeczeństwa i naszej kochanej ojczyzny" - powiedziała 98-letnia bohaterka uroczystości.

Wiceminister Zieliński i zastępca komendanta głównego Policji nadinsp. Jan Lach wręczyli policjantom garnizonu łódzkiego nagrody i wyróżnienia za wzorowo pełnioną służbę.(PAP)

autor: Bartłomiej Pawlak

bap/ wus/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL