Europa i świat po 1989 roku

01.03.2018

Wiceszef MSZ w Jerozolimie: jesteśmy gotowi połączyć wysiłki w promowaniu prawdy o Holokauście

Dyrektor generalny MSZ Izraela Juwal Rotem (L) i wiceszef MSZ Bartosz Cichocki. Jerozolima, 01.03.2018. Fot. PAP/EPA Dyrektor generalny MSZ Izraela Juwal Rotem (L) i wiceszef MSZ Bartosz Cichocki. Jerozolima, 01.03.2018. Fot. PAP/EPA

Jesteśmy gotowi połączyć wysiłki w promowaniu prawdy o Holokauście - oświadczył wiceszef MSZ Bartosz Cichocki przed spotkaniem zespołów Polski i Izraela ds. dialogu prawno-historycznego. Spodziewam się otwartego, szczerego dialogu - powiedział szef izraelskiego zespołu Juwal Rotem.

W czwartek po południu w Jerozolimie doszło do pierwszego spotkania polskiego zespołu ds. dialogu prawno-historycznego z jego izraelskim odpowiednikiem. Przed spotkaniem odbył się briefing prasowy szefów zespołów - po stronie polskiej wiceministra Cichockiego, a po stronie izraelskiej dyrektora generalnego MSZ Rotema.

"Rozpoczynamy dialog prawno-historyczny między Polską a Izraelem dotyczący Holokaustu i innych związanych z nim kwestii, który będzie napędzany wspólnym pragnieniem obrony prawdy, wolności badań naukowych, działalności artystycznej i debaty publicznej" - powiedział Cichocki przed spotkaniem zespołów.

Zapewnił o gotowości, by "połączyć nasze wysiłki ze stroną izraelską, aby walczyć z jakąkolwiek manifestacją antysemityzmu czy stereotypów narodowościowych". "Jesteśmy gotowi połączyć nasze wysiłki w promowaniu prawdy o Holokauście i o stuleciach relacji Polaków i Żydów" - oświadczył wiceszef MSZ.

Cichocki zapewnił, że strona polska jest również gotowa do odpowiedzi na wszystkie pytania i do wyjaśnienia wszelkich kwestii dotyczących nowelizacji ustawy o IPN.

Wiceminister przekazał również życzenia z okazji święta Purim wszystkim Izraelczykom i Żydom na całym świecie.

Rotem powiedział, że Izrael i Polska cieszą się silnymi politycznymi związkami dwustronnymi. Jak zauważył, "nie jest tajemnicą, iż kwestia polskiego prawa odnoszącego się do Holokaustu jest dla Izraela powodem do obaw, podobnie jak dla Żydów na całym świecie".

"Musimy się upewnić, że prawda historyczna zostanie zachowana, że nie będzie ograniczeń dla wolności badań naukowych i wolności słowa, i że kwestia penalizacji w tej kwestii zostanie rozwiązana" - oświadczył szef izraelskiego zespołu.

Jak podkreślił, zachowanie pamięci o Holokauście "jest kwestią ponad stosunki dwustronne Polski i Izraela, jest kwestią kluczową, która dotyka samej esencji narodu żydowskiego".

"Spodziewam się otwartego, przyjaznego, szczerego dialogu między Izraelem a Polską; takiego, jaki powinien nastąpić między przyjaciółmi i sojusznikami" - zaznaczył Rotem.

Zapowiedział, że przedmiotem rozmów będą też m.in. obawy Izraela dotyczące "zaobserwowanego w ostatnim czasie wzrostu zachowań antysemickich". "Uznajemy fakt, że przywództwo Polski wystąpiło przeciwko tym zjawiskom, ale omówimy tę kwestię dalej" - dodał izraelski urzędnik.

Polska delegacja wylatuje z Izraela do kraju w piątek przed południem.

Zespoły, polski i izraelski, powstały zgodnie z ustaleniami, jakie zapadły w rozmowie szefa polskiego rządu Mateusza Morawieckiego z premierem Izraela Benjaminem Netanjahu, do której doszło w związku z sytuacją powstałą wokół nowelizacji ustawy o IPN.

Nowelizacja zakłada m.in., że każdy, kto publicznie i wbrew faktom przypisuje polskiemu narodowi lub państwu polskiemu odpowiedzialność lub współodpowiedzialność za zbrodnie popełnione przez III Rzeszę Niemiecką lub inne zbrodnie przeciwko ludzkości, pokojowi i zbrodnie wojenne, będzie podlegał karze grzywny lub pozbawienia wolności do lat trzech. Taka sama kara grozi za "rażące pomniejszanie odpowiedzialności rzeczywistych sprawców tych zbrodni".

Nowela wywołała krytykę m.in. ze strony Izraela i USA.

Cichocki powiedział we wtorek PAP, że polska delegacja oczekuje, iż spotkanie w Jerozolimie rozpocznie proces deeskalacji napięcia pomiędzy Polską a Izraelem. Wiceminister zaznaczył jednocześnie, że polski zespół nie będzie negocjował treści nowelizacji ustawy o IPN. "Nie ma ani takiej możliwości w ramach polskiego ustroju politycznego, ani takiej intencji" - podkreślił.

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o IPN 6 lutego, a następnie w trybie kontroli następczej skierował ją do Trybunału Konstytucyjnego. Prezydent chce, by Trybunał zbadał, czy przepisy noweli ustawy o IPN nie ograniczają w sposób nieuprawniony wolności słowa oraz kwestię tzw. określoności przepisów prawa.

Z Jerozolimy Marzena Kozłowska (PAP)

autor: Marzena Kozłowska

mzk/ az/ ap/ bos/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL