Zaproponowaliśmy partnerskie relacje między Polonią a Polakami w kraju; przez ostatnie dwa lata przygotowaliśmy konkretne rozwiązania zawarte m.in. w nowelizacji ustaw: o Karcie Polaka i o repatriacji - podkreślił wiceszef MSZ Jan Dziedziczak mówiąc o działaniach wobec Polonii.
"Zaproponowaliśmy (...) koncepcję partnerskich relacji między Polakami - 38 milionami Polaków w kraju i 20 milionami Polaków zagranicą" - powiedział wiceszef MSZ w piątek w internetowej telewizji wPolsce.pl.
"Poza okresem PRL-u, który w ogóle był tragiczny (...), w ostatnich 27-28 latach mamy bardzo zróżnicowaną politykę polonijną" - ocenił Dziedziczak, dodając, że bywały placówki dyplomatyczne, w których "sprawy szły dobrze", a także takie, w których rodacy byli traktowani jako „kłopot”.
"W ciągu tych dwóch lat państwo polskie przygotowało szereg konkretnych propozycji i większość z nich już weszła w życie" - powiedział wiceminister. Wśród największych sukcesów polityki polonijnej Dziedziczak wymienił zmiany w ustawie o Karcie Polaka, nowelę ustawy o repatriacji oraz wprowadzenie legitymacji dla polonijnych dzieci.
Dziedziczak zaznaczył, że niedawna nowelizacja ustawy o Karcie Polaka ułatwi naszym rodakom ze Wschodu uzyskanie polskiego obywatelstwa. "Druga rzecz to jest ustawa o repatriacji realnie umożliwiająca przyjazd naszym rodakom z Kazachstanu do Polski" - powiedział wiceminister dodając, że do tej pory ta repatriacja była "na fatalnym poziomie".
"I wreszcie wielka i bardzo ważna inicjatywa pana prezydenta Andrzeja Dudy, czyli ustawa o legitymacjach szkolnych, o polonijnych legitymacjach szkolnych" - powiedział wiceszef MSZ. Jak mówił, dzięki tym przepisom wszystkie dzieci uczące się w "polskiej, polonijnej szkole" otrzymują "od państwa polskiego legitymację szkolną, dokument państwa polskiego, który pozwala na taki sam pakiet przywilejów, jakie mają dzieci uczące się w szkołach polskich w Polsce".
"Bardzo nam, jako państwu polskiemu, zależy na tym, żeby nasi rodacy zagranicą przekazywali polskość następnym pokoleniom" - podkreślił Dziedziczak. (PAP)
sno/ mok/