Nabierzmy pokory wobec dokonań naszych poprzedników, polityków z XX-lecia międzywojennego - mówił wicewojewoda kujawsko-pomorski Józef Ramlau podczas obchodów Święta Niepodległości w Toruniu. Dodał, że wówczas - w niezwykle trudnych warunkach - realizowane były wielkie inwestycje.
Wicewojewoda Ramlau przed pomnikiem Józefa Piłsudskiego w Toruniu nawiązał do chińskiego porzekadła - "obyś żył w ciekawych czasach", które uznał za przekleństwo.
"Ono znajduje zastosowanie do dziejów naszego narodu. A cóż dopiero miejsce, w którym przyszło nam żyć. Miejsce, o którym śmiało możemy powiedzieć, że jest przełęczą świata. Miejsce wielkich, przełomowych wydarzeń historycznych. Sami do końca nie jesteśmy nawet tego świadomi" - mówił Ramlau.
Wicewojewoda podkreślił, że sąsiedzi odrodzonego państwa polskiego mówili o nim, jako o państwie sezonowym. Przypomniał, że w XX-leciu międzywojennym w niezwykle trudnych warunkach powstały wielkie inwestycje.
"Ten wysiłek zaledwie 18 lat, bo Polacy spokojnie mogli przystąpić do odbudowy swojego kraju dopiero po ustaleniu jego granic w marcu 1921 roku, był ogromny, bo musieliśmy uporać się z reformą skarbową, wprowadzić silną złotówkę, a cały rozwój Polski przebiegał od 1929 roku w warunkach największego w dziejach świata kryzysu ekonomicznego. Więc teraz patrząc na dokonania naszych poprzedników nabierzmy pokory" - powiedział Ramlau.
Prezydent Torunia Michał Zaleski podkreślił, że zawołanie "Bóg, honor, ojczyzna" łączy "nasze polskie marzenia i skłania do społecznej zgody". "O tym mówimy dziś do siebie nawzajem" - podkreślił Zaleski.
Marszałek województwa kujawsko-pomorskiego Piotr Całbecki mówił, że "każdy cios w ojczyznę, to cios w czyjeś serce". "Wyrażam pragnienie, abyśmy ponad wszystko - ponad wszelkie podziały i różnice - odczuwali potrzebę współtworzenia wspólnoty, którą nazywamy ojczyzną" - dodał Całbecki
Toruńskie uroczystości Święta Niepodległości rozpoczęły się w poniedziałek od złożenia kwiatów na Cmentarzu Komunalnym nr 1 pod obeliskiem ku czci poległych w latach 1918-1921 i złożenia kwiatów pod pomnikiem gen. Józefa Hallera. Następnie odprawiono mszę w intencji ojczyzny w Kościele Garnizonowym. Eucharystii przewodniczył biskup toruński Wiesław Śmigiel.
Po mszy kompanie honorowe, poczty sztandarowe, delegacje stowarzyszeń i organizacji oraz mieszkańcy przeszli pod pomnik Józefa Piłsudskiego, gdzie odbyła się główna ceremonia, m.in. z przemówieniami, Niepodległościowym Apelem Pamięci oraz złożeniem kwiatów. W uroczystościach uczestniczyli m.in. minister rolnictwa i rozwoju wsi Jan Krzysztof Ardanowski, parlamentarzyści, przedstawiciele władz samorządowych, kombatanci i żołnierze.
Wcześniej - o godzinie 12.00 - jak w wielu miejscach w Polsce odśpiewano na Rynku Nowomiejskim hymn państwowy. Przez cały dzień w tym miejscu trwa piknik patriotyczny. (PAP)
autor: Tomasz Więcławski
twi/ agz