Kilkudziesięciu aktorów wystąpi w Gdańsku w dwuczęściowym happeningu artystycznym „Hamlet dwóch czasów”. Widowisko, które odbędzie się 23 kwietnia, współreżyseruje Andrzej Wajda. Okazją do zorganizowania przedstawienia jest 448. rocznica urodzin Williama Szekspira. Pierwsza część widowiska pt. „Pierwszy Zjazd Polskich Hamletów w Gdańsku”, pod opieką artystyczną Andrzeja Wajdy, odbędzie się w samo południe na Długim Targu na dziesięciu przedprożach kamienic.
„Najbardziej reprezentacyjna ulica miasta zamieni się na godzinę w wielką scenę. 30 aktorów, grających wcześniej rolę duńskiego księcia, w asyście partnerów z oryginalnych przedstawień, zaprezentuje wybrane przez siebie dialogi i monologi z najsłynniejszej ze sztuk Szekspira” – poinformowała rzecznik Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego Anna Szynkaruk-Zgirska.
Do udziału w ulicznym spektaklu zaproszeni zostali aktorzy, którzy uczestniczyli w inscenizacjach „Hamleta” od 1960 do 2011 r. Wystąpią m.in. Maciej Stuhr, Mirosław Baka, Jacek Poniedziałek, Krzysztof Tyniec, Mariusz Bonaszewski, Krzysztof Gordon i Paulina Chruściel.
Charakter tej inscenizacji nawiązywać będzie do prezentowanego, także na Długim Targu, we wrześniu 2009 r. widowiska „Aktorzy Przyjechali” towarzyszącego uroczystości wmurowania kamienia węgielnego pod Gdański Teatr Szekspirowski.
Tego samego dnia wieczorem na placu budowy Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego odbędzie się druga część happeningu. Spektakl pt. „Hamlet transgatunkowy” w reżyserii Roberta Florczaka wykorzystywać będzie nowoczesne techniki multimedialne.
„Jednym z najbardziej spektakularnych efektów będzie nawiązujący do +Hamleta+ video-mapping (wielkoformatowa projekcja 3D) na północnej ścianie teatru” – wyjaśniła Szynkaruk-Zgirska.
Widowisko zaprezentowane zostanie na czterech odrębnych scenach usytuowanych na placu budowy i w jego okolicy.
Oprócz aktorów z wcześniejszego przedstawienia Wajdy w wieczornym widowisku wystąpią też m.in. artyści z Teatru Wybrzeże w Gdańsku. (PAP)
rop/ ls/