Dwiema minutami ciszy uczczono w Wielkiej Brytanii we wtorek, w 96. rocznicę zakończenia pierwszej wojny światowej, pamięć poległych w tym konflikcie zbrojnym.
Tzw. Armistice Day - dzień upamiętniający podpisanie rozejmu kończącego I wojnę światową - został ustanowiony przez króla Jerzego V 11 listopada 1919 roku, w pierwszą rocznicę zakończenia tego konfliktu zbrojnego. Po II wojnie światowej nazwę święta zmieniono na Remembrance Day, aby obejmowało brytyjskich żołnierzy poległych we wszystkich wojnach.
Na skutek działalności Royal British Legion, organizacji wspierającej weteranów wojennych, w 1995 roku udało się przywrócić obchody Armistice Day, które teraz odbywają się równolegle z uroczystościami Remembrance Day, przypadającymi na niedzielę najbliższą 11 listopada (tzw. Remembrance Sunday).
W tym roku oprawa święta jest wyjątkowa ze względu na setną rocznicę wybuchu I wojny światowej. W fosie otaczającej londyńską Tower powstała z tej okazji specjalna instalacja złożona z 888 246 sztucznych maków, z których każdy upamiętnia jednego żołnierza z armii Wielkiej Brytanii i krajów Commonwealthu (wspólnoty byłych kolonii brytyjskich) poległego w tym konflikcie. W ostatnich tygodniach każdego dnia w Tower odczytywano także nazwiska wszystkich brytyjskich żołnierzy poległych w czasie wojny.
Ostatni z maków został zainstalowany we wtorek na chwilę przed godz. 11 (godzina wstrzymania działań zbrojnych na zachodnim froncie) przez 13-letniego członka młodzieżowej organizacji paramilitarnej Combined Cadet Force, po czym dwuminutową ciszą uczczono pamięć poległych.
Specjalne uroczystości odbyły się w Opactwie Westminsterskim, na Trafalgar Square oraz przy pomniku upamiętniającym poległych żołnierzy (Cenotaph) przy ulicy Whitehall naprzeciwko siedziby premiera, gdzie delegacje rządu i sił zbrojnych złożyły wieńce.
Uroczystości z udziałem lokalnych władz odbyły się w wielu innych miastach brytyjskich, m.in. w Edynburgu.
Uroczystości rocznicowe zorganizowano także we Francji i Belgii.(PAP)
mas/ jhp/ akl/ ro/