Kilkanaście tysięcy osób wzięło udział w sobotę w biało-czerwonym pochodzie centralnymi ulicami Wilna. Demonstracją swej polskości Polacy uczcili Dzień Polonii i Polaków za Granicą, rocznicę Konstytucji 3 maja i 100-lecie odzyskania niepodległości Polski i Litwy.
W czołówce pochodu pod sztandarami Polski, Litwy i Unii Europejskiej szli liderzy polskiej społeczności, przedstawiciele polskiej placówki dyplomatycznej na Litwie, a także liderzy organizacji polonijnych: prezes Rady Polonii Świata Teresa Berezowski i prezydent Europejskiej Unii Wspólnot Polonijnych Tadeusz Pilat, którzy specjalnie na tę okazję przyjechali do Wilna.
"Świętujemy 100-lecie niepodległości Polski i Litwy, świętujemy nasze święta majowe. Cieszymy się, że w dzisiejszym pochodzie są Polacy z różnych środowisk, z całego kraju" - powiedział zastępca ambasadora Polski na Litwie Grzegorz Poznański. "Pogoda dopisuje, nastroje również, piękna młodzież, flagi biało-czerwone" - dodał, zaznaczając, że "niczego więcej nie można sobie życzyć na ten piękny dzień".
Poseł Michał Mackiewicz, prezes Związku Polaków na Litwie (ZPL), wskazał, że "wielotysięczny barwny pochód z biało-czerwonymi flagami, w polskich strojach ludowych, z polską pieśnią na ustach, jaki organizujemy raz na kilka lat w Wilnie, jest nie tylko demonstracją tożsamości narodowej, ale też daje nam poczucie dumy i jedności".
W pochodzie uczestniczyła m.in. siostra Michaela Rak, dyrektor Wileńskiego Hospicjum bł. ks. Michała Sopoćki, która powiedział: "Jestem Polką, Polska to moja ojczyzna. Tu dzisiaj pod flagą biało-czerwoną są moi rodacy, moje siostry, moi bracia, z którymi razem na ziemi litewskiej budujemy jedność i walczymy o to, co nas zawsze łączy".
"To piękny sposób uczczenia 100. rocznicy odzyskania przez Polskę i Litwę nieodległości" - uważa prodziekan wileńskiej filii Uniwersytetu w Białymstoku, prof. Jarosław Wołkonowski. Życzył "w tym jubileuszom roku rozstrzygnięcia problemów społeczności polskiej na Litwie i wkroczenie w nowe 100-lecie z czystą kartą".
Przemarsz, w którym wzięli udział przedstawiciele 14 oddziałów ZPL z całej Litwy, polskich szkół, zespołów artystycznych, harcerzy i polskich organizacji społecznych zakończył się mszą świętą przed Kaplicą Ostrobramską. Następnie odbyły się imprezy towarzyszące, koncerty i pikniki.
Z Wilna Aleksandra Akińczo (PAP)
aki/ jhp/ hgt/