II Rzeczpospolita

21.12.2014 aktualizacja 14.07.2016

Wigilia w stajni - Szwadron Kawalerii kontynuuje przedwojenne tradycje

Szwadron 11 Pułku Ułanów Legionowych na defiladzie. Lata 30. XX w. Fot. NAC Szwadron 11 Pułku Ułanów Legionowych na defiladzie. Lata 30. XX w. Fot. NAC

Szwadron Kawalerii WP kontynuuje tradycje jazdy polskiej nie tylko w zakresie umundurowania czy uczestnictwa w uroczystościach państwowych, ale także w sferze zwyczajowej; jak co roku współcześni ułani spotkają się w stajni na symbolicznej wigilii.

W okresie międzywojennym spotkania wigilijne kawalerzystów odbywały się w stajniach, gdzie trzymano konie należące do poszczególnych szwadronów i pułków. Stajnie ozdabiane była świerkowymi gałęziami i innymi świątecznymi akcentami, a ich centrum stanowił stół, na którym znajdował się opłatek, siano, a także jabłka i marchew. Po podzieleniu się opłatkiem pomiędzy sobą ułani zanosili owoce i warzywa lub inne przysmaki przygotowane dla koni, swoich towarzyszy broni.

Żołnierze Szwadronu Kawalerii kultywują obecnie tę tradycję, organizując co roku spotkanie opłatkowe o szczególnym charakterze i w nietypowych okolicznościach. W stajni kolędują, składają sobie życzenia i nie zapominają o swoich wierzchowcach.

Żołnierze Szwadronu Kawalerii kultywują obecnie międzywojenną tradycję, organizując co roku spotkanie opłatkowe o szczególnym charakterze i w nietypowych okolicznościach. W stajni kolędują, składają sobie życzenia i nie zapominają o swoich wierzchowcach.

W Szwadronie Kawalerii Wojska Polskiego jest etat dla blisko 50 żołnierzy. Formalnie jest on pododdziałem podległym dowódcy Batalionu Reprezentacyjnego Wojska Polskiego. Jego struktura obejmuje dowództwo (dla którego przeznaczone są konie maści karej), sześć sekcji liniowych (dosiadających koni maści gniadej) oraz sekcję trębaczy (na wierzchowcach maści siwej).

Szwadron sformowano 14 lat temu. 11 listopada 2000 r. po raz pierwszy wziął on udział w uroczystej odprawie wart przed Grobem Nieznanego Żołnierza. Od tamtej chwili szwadron uczestniczy w obchodach świąt państwowych i wojskowych, a także uświetnia uroczystości, organizując pokazy wyszkolenia kawaleryjskiego i paradnej musztry konnej.

„Tradycje asysty kawaleryjskiej wywodzą się z okresu międzywojennego, kiedy to funkcjonował Szwadron Przyboczny Prezydenta RP. Użycie Szwadronu Kawalerii w tego typu zadaniach realizowane jest dokładnie według obowiązujących we wspomnianym okresie zasad i reguł” – mówi rzeczniczka Garnizonu Warszawa ppłk Joanna Klejszmit-Bodziuch.

Mundury szwadronu są także uszyte według wzoru z 1936 r.; żołnierze mają dodatkowo płaszcze, szelki, ładownice, obszycia rękawów do mundurów trębaczy, płomienie do trąbek oraz buty oficerskie.

W zakresie uzbrojenia szwadron wyposażony był w lance francuskie wzór 1913 r., od ubiegłego roku są to lance polskie - wzór 2013 r. Ułani mają także szable wzór 1934 r. Osobny rozdział stanowił dobór karabinka dla szwadronu; ostatecznie żołnierze zostali wyposażeni w repliki karabinka Mosin wzór 1944 r. i atrapy karabinka Mauser.

Szwadron stacjonuje w obiektach przy ul. Kozielskiej w Warszawie oraz w Starej Miłosnej przy ul. Szkolnej. (PAP)

ktl/ itm/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL