20 czerwca w Warszawie i od 22 do 24 czerwca w Katowicach odbędą się uroczystości 90. rocznicy przyłączenia części Górnego Śląska do odradzającej się Polski. Honorowym patronatem obchody objął prezydent Bronisław Komorowski.
Organizatorami uroczystości, zarówno w stolicy jak i w Katowicach, są: wojewoda śląski Zygmunt Łukaszczyk, marszałek województwa śląskiego Adam Matusiewicz i prezydent Katowic Piotr Uszok.
20 czerwca w Warszawie przedstawiciele administracji rządowej i samorządowej z województwa śląskiego oraz służb mundurowych złożą kwiaty przy Grobie Nieznanego Żołnierza i przy pomniku Powstańców Śląskich na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach. Po południu przed Pałacem Prezydenckim przy dźwiękach Orkiestry kopalni „Staszic” otwarta zostanie wystawa zatytułowana „Walka o Górny Śląsk”, przygotowana przez Muzeum Śląskie w Katowicach.
Na godz. 16.40 zaplanowano przemarsz z Pałacu Prezydenckiego do Bazyliki Archikatedralnej św. Jana Chrzciciela na Starym Mieście, gdzie o godz. 17 odbędzie się koncelebrowana m.in. przez kard. Kazimierza Nycza i abp. Wiktora Skworca msza św. Oprawę artystyczną nabożeństwa zapewni Zespół Pieśni i Tańca „Śląsk”.
W Katowicach przygotowano trzydniowe uroczystości rocznicowe. 22 czerwca w Sali Sejmu Śląskiego odbędzie się uroczysta okolicznościowa sesja Sejmiku Województwa Śląskiego. Relację z posiedzenia Sejmiku będzie można śledzić na telebimach rozstawionych na Placu Sejmu Śląskiego.
W Katowicach przygotowano trzydniowe uroczystości rocznicowe. 22 czerwca w Sali Sejmu Śląskiego odbędzie się uroczysta okolicznościowa sesja Sejmiku Województwa Śląskiego. Relację z posiedzenia Sejmiku będzie można śledzić na telebimach rozstawionych na Placu Sejmu Śląskiego.
O godz. 14 na Placu Sejmu Śląskiego odbędzie się ceremonia wojskowa, a następnie będzie można zobaczyć inscenizację wkroczenia Wojska Polskiego do Katowic w 1922 roku, przygotowaną przez artystów Teatru Śląskiego i 30 ułanów z Grupy Rekonstrukcyjnej z Niepołomic. Defilada, występ Orkiestry Reprezentacyjnej Straży Granicznej i wspólne zdjęcie uczestników uroczystości zakończą ten punkt programu. Później z galowym koncertem wystąpi Zespół Pieśni i Tańca „Śląsk”. Na pobliskim Placu Bolesława Chrobrego zaplanowano też piknik rodzinny – już od przedpołudnia na dzieci czekać będą karuzele i stoiska spożywcze.
Późnym popołudniem w sali koncertowej Akademii Muzycznej w Katowicach zaproszeni goście posłuchają koncertu w wykonaniu muzyków Filharmonii Śląskiej w Katowicach. O tej samej porze rozpoczną się Dni Otwarte Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego. Podobnie jak w latach ubiegłych na zwiedzających będą czekać przewodnicy. Goście będą mogli zobaczyć np. pomieszczenia piwniczne zamienione podczas II wojny światowej na schron przeciwlotniczy i reprezentacyjną Salę Sejmu Śląskiego, a także mieszkanie wojewody Michała Grażyńskiego – pierwszego gospodarza gmachu.
Niewątpliwą gratką będzie zwiedzanie, niedostępnych na co dzień, podziemi Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego i trasa prowadząca do ukrytego tunelu. Jednym z miejsc na trasie będzie basen, zaprojektowany jako pułapka na ewentualnych złodziei planujących obrabować Skarbiec Śląski za pomocą podkopu. W razie włamania do skarbca, woda z basen miała zalać pomieszczenie, w którym gromadzono sztabki złota. Zwiedzanie Urzędu zakończy się o godz. 2 w nocy.
W sobotę, 23 czerwca, na Placu Sejmu Śląskiego wieczorem rozpocznie się koncert, w którym wystąpią: Holly Blue & Sound Petersburg, Abradab i Czesław Śpiewa, a po koncercie będzie można zobaczyć pokaz sztucznych ogni. Uroczystości zakończy w niedzielę 24 czerwca msza św. w Archikatedrze Chrystusa Króla w Katowicach, koncelebrowana przez metropolitę katowickiego abp Wiktora Skworca. Oprawę artystyczną nabożeństwa zapewnią muzycy Filharmonii Śląskiej.(PAP)
kon/ ls/