Auschwitz

03.09.2013 aktualizacja 14.07.2016

Władysław Foltyn, były więzień Auschwitz, spoczął w Oświęcimiu

Władysław Foltyn, który podczas wojny był zaangażowany w pomoc więźniom niemieckiego obozu Auschwitz, a następnie został w nim za to osadzony, spoczął we wtorek na cmentarzu parafialnym w Oświęcimiu.

„Władysław Foltyn był jednym z już nielicznych niestety świadków tragicznej historii KL Auschwitz-Birkenau. Był mieszkańcem Oświęcimia, który nie bacząc na zagrożenie utraty życia swojego i całej rodziny pomagał więźniom obozu. Swoim bohaterstwem i postawą dawał im wiarę i nadzieję, że mimo okrutnych cierpień i śmierci, możliwe będzie życie. Biorąc udział w spotkaniach przekazywał młodemu pokoleniu prawdę o tragedii KL Auschwitz oraz uczył szacunku i poszanowania drugiego człowieka” – powiedziała o zmarłym zastępca prezydenta Oświęcimia Maria Pędrak.

Jadwiga Dąbrowska z biura kontaktów z byłymi więźniami w Państwowym Muzeum Auschwitz-Birkenau pokreśliła, że każde odejście Świadka jest bolesne, tym bardziej, gdy dotyka osoby, która często przychodziła do placówki. „Władysław Foltyn mieszkał w pobliżu Muzeum. Często do nas przychodził, odwiedzał pracowników, których znał. (…) Był życzliwą i ciepłą osobą. Lubił żartować. Zawsze chętnie pomagał. (...) Wykorzystujemy ich wiedzę, choć zdajemy sobie sprawę, że w ten sposób wracają do bolesnego okresu obozowego. To dla nich trudne, ale pomimo wszystko pomagają nam uważając to za misję” – powiedziała.

Władysław Foltyn zmarł w miniony piątek w wieku 89 lat.

Foltyn urodził się w Dworach koło Oświęcimia. Podczas wojny wraz z bratem Józefem byli przymusowo zatrudnieni na terenie przyobozowym jako pracownicy cywilni niemieckiej firmy. Foltyn był naocznym świadkiem pierwszej egzekucji w obozie przez rozstrzelanie. 22 listopada 1940 r. Niemcy zabili w ten sposób 40 Polaków. Był to odwet za działalność ruchu oporu na Śląsku. Ofiary przywieziono z Katowic.

Rodzina Foltynów pomagała więźniom obozu Auschwitz. Za kontakty z nimi Władysław został na przełomie 1942 i 1943 roku aresztowany i osadzony w areszcie obozowym w bloku 11. Trafił do celi, w której śmiercią głodową zginął Ojciec Maksymilian Kolbe. Po kilkutygodniowym śledztwie został zwolniony z obozu i wysłany na przymusowe roboty w głąb Rzeszy.

Po wojnie wrócił do Oświęcimia. Został zatrzymany przez żołnierzy sowieckich. Na krótko trafił do tej samej celi, w której więziło go obozowe gestapo.

Władysław Foltyn za pomoc, którą niósł więźniom został odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski. (PAP)

szf/ ls/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL