Europa i świat po 1989 roku

17.11.2018

Włochy: ulica w Corleone nazwana imieniem sędziego zabitego przez mafię

Ulica w Corleone na Sycylii, rodzinnej miejscowości zmarłego przed rokiem byłego szefa sycylijskiej mafii Toto Riiny, otrzymała w sobotę imię zamordowanego sędziego Cesare Terranovy. Zginął on w zamachu cosa nostra w 1979 roku. Przy ulicy tej stoi dom Riiny.

Decyzję o zmianie nazwy z via Scorsone na via Terranova podjęto w przeddzień pierwszej rocznicy śmierci Toto Riiny, który od 1993 roku odbywał 26 wyroków dożywocia.

Były boss bossów cosa nostra skazany został m.in. za zlecenie zamordowania dwóch sędziów walczących z mafią Giovanniego Falcone i Paolo Borsellino.

Rozporządzenie w sprawie zmiany nazwy ulicy wydał zarząd komisaryczny Corleone, wprowadzony przed dwoma laty po tym, gdy władze gminy zostały rozwiązane za powiązania z mafią. Miejscowość ta uważana jest za jej kolebkę.

25 listopada w Corleone odbędą się wybory samorządowe. (PAP)

sw/ mal/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL