Rok 1956

27.06.2018

Wojewoda wielkopolski zaapelował o wspólne uczczenie 62. rocznicy Poznańskiego Czerwca ‘56

Poznański Czerwiec '56 nie byłby możliwy, gdyby nie poczucie wspólnoty drzemiące w tysiącach poznaniaków - podkreślił w środę wojewoda wielkopolski Zbigniew Hoffmann. Zaapelował też do mieszkańców miasta o wspólne i godne uczczenie 62. rocznicy robotniczego zrywu.

28 czerwca 1956 r. poznańscy robotnicy ówczesnych Zakładów im. Stalina podjęli strajk generalny, zorganizowali też masową demonstrację uliczną, krwawo stłumioną przez milicję i wojsko. Według ustaleń wciąż trwającego śledztwa, życie straciło wówczas 58 osób, w tym 50 osób cywilnych, czterech żołnierzy, trzech funkcjonariuszy UB i milicjant.

W środę, w przeddzień głównych obchodów rocznicowych, wojewoda wielkopolski Zbigniew Hoffmann podkreślił, że Poznański Czerwiec ‘56 "to wydarzenie, które w sposób szczególny ugruntowało tożsamość poznaniaków i pozwoliło na wyzwolenie energii i odwagi społecznej tak potrzebnych do walki z reżimem komunistycznym".

"Ten pierwszy krok ku wolności warto zaakcentować szczególnie dziś, w 2018 roku, gdy świętujemy dwa niezwykłe dla Polaków i Wielkopolan wydarzenia – setną rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości oraz wybuchu zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego" - wskazał wojewoda.

Jak dodał, Poznański Czerwiec '56 "nie byłby możliwy, gdyby nie poczucie wspólnoty drzemiące w tysiącach poznaniaków, którzy wzięli udział w demonstracjach, broniąc wartości najważniejszych - +Boga, wolności, prawa i chleba+. Wielu z nich za te wartości oddało swoje życie".

Hoffmann zaznaczył, że obecnie coraz częściej "ta pełna heroizmu postawa poznaniaków staje się obszarem politycznego sporu, pomniejszając pamięć o bohaterach Powstania Poznańskiego Czerwca '56". Podkreślił, że życzy wszystkim mieszkańcom, by tegoroczne obchody były "przestrzenią zgody, a nie gorszącego sporu. Przestrzenią pamięci i dumy, a nie ideologii i wstydu. A w końcu przestrzenią, w której mimo wszelkich różnic, odnajdziemy to, co łączy".

Wojewoda zaapelował do mieszkańców Poznania i całej Wielkopolski, o "wspólne i godne uczczenie pamięci o tych, którzy w tym dniu są najważniejsi – ofiar Powstania Poznańskiego Czerwca '56. Nie zmarnujmy ich bohaterstwa oraz marzeń o wolnej i niepodległej Rzeczypospolitej" - podkreślił.

Czwartkowe, centralne uroczystości rozpoczną się tradycyjnie z samego rana, ponieważ to właśnie o godz. 6. rozpoczął się robotniczy protest. Przez niemal cały dzień odbywać się będą też uroczystości w miejscach pamięci na terenie miasta.

Wieczorne, główne obchody pod Poznańskimi Krzyżami z udziałem kombatantów, władz samorządowych, Solidarności poprzedzi uroczysta msza św. w intencji ofiar Czerwca '56 w kościele dominikanów. (PAP)

autor: Anna Jowsa

ajw/ krap/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL