26.10.2010. Poznań (PAP) - Wojewoda wielkopolski Piotr Florek wystąpił do Kancelarii Prezydenta o nadanie Krzyża Kawalerskiego Orderu Odrodzenia Polski kapralowi Piotrowi Konieczce. Poległ on w miejscowości Jeziorki 1 września 1939 o godzinie 1.40, trzy godziny przed atakiem Niemców na Westerplatte. Informację przekazał PAP rzecznik wojewody Tomasz Stube.
Informację przekazał PAP rzecznik wojewody Tomasz Stube.
Według historyków, Konieczka, który poległ podczas obrony urzędu celnego w miejscowości Jeziorki (wielkopolskie), mógł być pierwszym polskim żołnierzem zabitym podczas II wojny światowej.
Piotr Konieczka spoczywa na cmentarzu w Śmiłowie. Wniosek w sprawie nadania odznaczenia przekazał wojewodzie wójt obejmującej m.in. tę miejscowość gminy Kaczory.
Żołnierz plutonu wzmocnienia straży granicznej Piotr Konieczka samotnie bronił urzędu celnego w Jeziorkach na ówczesnej granicy państwowej. 1 września po godzinie 1.00 w nocy placówka została zaatakowana przez niemiecką grupę dywersyjną. Po krótkiej walce obrońcy postanowili się wycofać. Pozostał jedynie obsługujący karabin maszynowy kapral Konieczka. W trakcie wymiany ognia żołnierz został postrzelony, rannego Niemcy zabili kolbami.
Kapral Piotr Konieczka był rolnikiem. Urodził się 29 kwietnia 1901 we wsi Czarże koło Chełmna. Wraz z rodziną przeniósł się do Wielkopolski, gdzie kupił trzyhektarowe gospodarstwo w Brodnej. Miał żonę i dwóch synów.
Weryfikacji od strony merytorycznej i chronologicznej, co do czasu zdarzenia i jego porównania z innymi zdarzeniami na granicy polsko-niemieckiej w nocy 1 września 1939, podjął się historyk dr Zenon Szymankiewicz. Z jego badań wynikło, że Konieczka był pierwszą osobą, która zginęła na terenie Wielkopolski. Nie wyklucza się też, że mogła być to pierwsza śmierć polskiego żołnierza w trakcie działań wojennych.
Według historyków, o tym, że jego śmierć nastąpiła w trakcie działań wojennych, świadczy fakt, że po zdobyciu urzędu celnego Niemcy nie wrócili za granicę, tak jak to by było w przypadku prowokacji.(PAP)
rpo/ hes/
Na zdjęciu obelisk upamiętniający pierwszego poległego żołnierza Armii Polskiej w walce z niemieckim najeźdźcą, został postawiony w Jeziorkach koło Piły (Wielkopolskie), 28.08.2010.