Polska po 1989 roku

14.08.2012 aktualizacja 14.07.2016

Wojsko uczciło poległych w wojnie polsko-bolszewickiej

Szef MON Tomasz Siemoniak i najwyżsi dowódcy wojskowi uczcili we wtorek wieczorem na warszawskich Powązkach pamięć żołnierzy poległych w wojnie polsko-bolszewickiej. Uroczystość odbyła się w przededniu święta Wojska Polskiego i 92. rocznicy Bitwy Warszawskiej. "W obliczu śmiertelnego niebezpieczeństwa Polacy okazali się zjednoczeni i solidarni, gotowi do największych poświęceń" – powiedział minister obrony w krótkim przemówieniu. Podkreślał, że w 1920 roku Polska obroniła wolność dzięki wysiłkowi całego narodu.

"To było wielkie zwycięstwo militarne, ale przede wszystkim triumf narodu zjednoczonego jak nigdy przedtem w historii. Pamiętajmy o tym, składając hołd wojennym bohaterom" – mówił Siemoniak. "Niech nasza pamięć oznacza kontynuację dziedzictwa, które pozostawili, niech będzie budowaniem pomyślności i bezpieczeństwa Polski" – dodał.

Głównym punktem uroczystości, która odbyła się na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach, był apel pamięci. Na grobach żołnierzy poległych w latach 1919-1920 w wojnie polsko-bolszewickiej żołnierze i harcerze zapalili znicze, a przed znajdującym się na cmentarzu pomnikiem "Poległym w 1920 r." złożono też wieńce i wiązanki kwiatów.

Prócz szefa MON na Powązkach był m.in. szef BBN Stanisław Koziej i szef Sztabu Generalnego Wojska Polskiego gen. Mieczysław Cieniuch oraz dowódcy rodzajów sił zbrojnych, generalicja i kombatanci.

Przed uroczystością poświęconą poległym przed 92 laty, Siemoniak złożył kwiaty i zapalił znicze na grobach ofiar katastrofy smoleńskiej związanych z armią – są oni pochowani w wydzielonej kwaterze na wojskowych Powązkach. Minister odwiedził też groby b. szefa MON Jerzego Szmajdzińskiego, który spoczywa w Wilanowie i wiceministra obrony Stanisława Komorowskiego, który pochowany jest na Starych Powązkach. Kwiaty i znicze szef MON złożył też przed pomnikiem ofiar tragedii z 10 kwietnia 2010 r.

Główne obchody święta Wojska Polskiego zaplanowano na środę. W południe z udziałem prezydenta Bronisława Komorowskiego i przedstawicieli najwyższych władz państwowych przed Grobem Nieznanego Żołnierza odbędzie się uroczysta odprawa wart połączona z apelem pamięci. W swoim przemówieniu prezydent - według zapowiedzi szefa BBN Stanisława Kozieja - ma skoncentrować się przede wszystkim na przyszłości wojska, wyzwaniach i zadaniach, jakie przed nim stoją.

Przed południem na dziedzińcu Pałacu Prezydenckiego Komorowski ma wręczać ordery i odznaczenia państwowe, a także nominacje generalskie, które odbierze dziewięciu oficerów. Natomiast na rano zaplanowano złożenie kwiatów przed pomnikiem marszałka Józefa Piłsudskiego, naczelnego wodza wojny polsko-bolszewickiej oraz msza święta za ojczyznę i Wojsko Polskie w katedrze polowej.

Dla mieszkańców stolicy wojsko przygotowało też żołnierski festyn. W okolicach Pl. Piłsudskiego oraz Muzeum Wojska Polskiego będzie można zobaczyć sprzęt i uzbrojenie, prezentacje grup rekonstrukcyjnych i zjeść potrawy z kuchni polowej.

15 sierpnia, rocznica zwycięskiej bitwy w wojnie 1920 roku, został ogłoszony świętem Wojska Polskiego w 1923 r. i pozostawał nim do roku 1947. Później dzień wojska obchodzono 12 października, w rocznicę bitwy pod Lenino, by upamiętnić udział w tej batalii dywizji im. Tadeusza Kościuszki. Od 1992 roku świętem Wojska Polskiego ponownie stał się 15 sierpnia. (PAP)

ral/ as/ mhr/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL