Polska po 1989 roku

05.07.2017

WOT: powstańcy warszawscy nie mają zastrzeżeń ws. wspólnej tradycji AK i "terytorialsów"

Dowódca Wojsk Obrony Terytorialnej gen. bryg. Wiesław Kukuła podczas uroczystości przejęcia przez DWOT tradycji Komendy Głównej Armii Krajowej i prezentacji projektów Flagi i Orła Wojsk Obrony Terytorialnej. Fot. PAP/M. Obara Dowódca Wojsk Obrony Terytorialnej gen. bryg. Wiesław Kukuła podczas uroczystości przejęcia przez DWOT tradycji Komendy Głównej Armii Krajowej i prezentacji projektów Flagi i Orła Wojsk Obrony Terytorialnej. Fot. PAP/M. Obara

Powstańcy warszawscy nie mają zastrzeżeń co do wspólnej tradycji Armii Krajowej i Wojsk Obrony Terytorialnej – zapewnił w środę, w nawiązaniu do medialnych doniesień, rzecznik dowództwa WOT ppłk Marek Pietrzak.

W przekazanym PAP komunikacie Pietrzak podał, że na terenie warszawskiej Cytadeli, gdzie mieści się Dowództwo Wojsk Obrony Terytorialnej, odbyło się w środę spotkanie wiceprezesa Związku Powstańców Warszawskich ppłk. w st. sp. dr. Zbigniewa Galperyna z dowódcą Wojsk Obrony Terytorialnej gen. bryg. Wiesławem Kukułą.

Uczestnicy spotkania – jak przekazał oficer prasowy - zgodzili się, że należy "zdecydowanie przeciwstawić się próbom skłócania środowisk weteranów Armii Krajowej oraz żołnierzy Wojska Polskiego, które to środowiska opierają swoje zasady na tych samych wartościach".

Ppłk Pietrzak podkreślił, że wiceprezes Związku Powstańców Warszawskich "stanowczo zaprzeczył medialnym doniesieniom, jakoby Powstańcy czuli się oburzeni wykorzystaniem Znaku Polski Walczącej +Kotwicy+ przez Wojska Obrony Terytorialnej".

Jak dodał, ppłk Galperyn nalegał, by na orle WOT znalazł się oryginalny Znak Polski Walczącej "Kotwica", który jest zgodny z rozkazem z 1943 roku.

Dowódca WOT napisał w mediach społecznościowych, że "nie ma i nie było +awantur+ o orła WOT, nie ma poczucia wykorzystywania". "Są za to bezskuteczne wysiłki o różnicowanie i dzielenie weteranów AK i żołnierzy Wojska Polskiego" – stwierdził gen. Kukuła. "Jesteśmy jednym teamem, który niepodzielnie łączy system wartości!" – dodał.

Pod koniec czerwca dowództwo WOT przejęło tradycje Komendy Głównej AK. "Fakt" napisał w środę, że Powstańcy Warszawscy są oburzeni na szefa MON Antoniego Macierewicza. Według gazety gdy minister ogłaszał, że dowództwo WOT przejmie tradycje, powstańcy o tym nie wiedzieli, a kilka dni po ogłoszeniu decyzji do Związku Powstańców Warszawskich dotarło pismo z prośbą o wyrażenie opinii na temat projektu nowelizacji ustawy o znakach Sił Zbrojnych RP, w „bardzo pilnym” trybie. Gazeta pisała, że powstańców oburzył nie tylko wymuszony pośpiech, ale i błąd (niezgodny z rozkazem z 1943 r. wygląd litery "P") w kotwicy - w symbolu Polski Walczącej.

WOT to najmłodszy, piąty rodzaj sił zbrojnych, formalnie utworzony z początkiem bieżącego roku. Według założeń MON obrona terytorialna w 2019 r. ma liczyć 53 tys. Misją formowanych Wojsk Obrony Terytorialnej jest obrona, a także wspieranie lokalnych społeczności m. in. poprzez reagowanie w sytuacjach klęsk żywiołowych, katastrof i wypadków. (PAP)

ktl/ brw/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL