Dominikanin ojciec Ludwik Wiśniewski, Roman Michalak oraz Dariusz Ciupał i Fundacja Cyryla i Metodego uhonorowani zostali Medalami "Zasłużony dla Tolerancji", przyznawanymi po raz osiemnasty przez Fundację Ekumeniczną "Tolerancja".
Uroczystość wręczenia medali odbyła się w niedzielę po nabożeństwie w Kościele Ewangelicko-Augsburskim Świętej Trójcy w Warszawie.
Ojciec Ludwik Wiśniewski, dominikanin, duszpasterz akademicki i działacz opozycji antykomunistycznej nagrodzony został "za odważne wprowadzenie w przestrzeń funkcjonowania Kościoła katolickiego elementów dających człowiekowi prawo wyboru i wolności".
"Życiorys ojca Ludwika jest wspaniały i pełen osiągnięć na wielu polach działalności duszpasterskiej, naukowej, organizacyjnej. To człowiek, który precyzyjnie i odważnie w swym dorobku życia zło nazywa złem, a dobro dobrem. To ojciec Ludwik w ocenie wielu ma charyzmatyczną odwagę mówić o Kościele i jego trudnościach, zasługując na szacunek" - mówił w laudacji sekretarz Fundacji Ekumenicznej "Tolerancja" Tomasz Klimowski.
Medale "Zasłużony dla Tolerancji" są przyznawane są osobom szczególnie zasłużonym w działalności na rzecz zwalczania przejawów nacjonalizmu, szowinizmu i antysemityzmu oraz dla budowania stosunków międzywyznaniowych i narodowościowych na zasadach równoprawności.
"Mam pewne opory w posługiwaniu się słowem +tolerancja+. Kilka wieków temu Paweł Włodkowic na soborze uczył, że także i poganie mają prawo do wyznawania swojej wiary (...). Dziś wielokrotnie mówi się o tym, że ten jest tolerancyjny, kto nie ma żadnych poglądów, albo kto jest relatywistą. Mówi się bardzo często, że człowiek niezdolny jest do poznania prawdy, a jeśli tak, to tolerancyjny może być tylko poganin, ten, który nie ma żadnej wiary" - mówił ojciec Wiśniewski, dziękując za nagrodę.
Wyjaśnił, że dla niego prawdziwa tolerancja oznacza szacunek dla każdego człowieka i wielki szacunek dla tego, co jest bożym darem w człowieku. Wspomniał swój pobyt w Rosji, gdzie spotykał się z przedstawicielami Kościoła prawosławnego. "Mówiłem im: +Wy jesteście potrzebni nam, tak jak my jesteśmy potrzebni wam. Mamy mieć nie tylko do siebie szacunek, ale mamy się wzajemnie od siebie uczyć prawdy i dobra+" - zaznaczył.
Roman Michalak, emerytowany przedsiębiorca, nagrodzony został "za założenie Ekumenicznego Uniwersytetu Trzeciego Wieku dającego człowiekowi możliwość budowania szerokiej płaszczyzny dialogu i niwelowania barier".
Ekumeniczny Uniwersytet Trzeciego Wieku działa od 2012 r. pod patronatem Chrześcijańskiej Akademii Teologicznej. Mieści się przy Ewangelicko-Augsburskiej Parafii Świętej Trójcy. Wśród jego celów jest zmienianie negatywnych stereotypów dotyczących wiedzy i tolerancji religijnej oraz stosunku do dojrzałości i starości. Jak poinformował w laudacji przewodniczący Rady Fundatorów Fundacji Ekumenicznej "Tolerancja" prof. Karol Karski w organizowanych w ramach EUTW zajęciach uczestniczy regularnie ponad 150 słuchaczy, są wśród nich osoby różnych wyznań, największą grupę stanowią katolicy.
Fundacji Cyryla i Metodego i Dariusz Ciupał nagrodzeni zostali za "budowanie mostów jedności między narodami, a zwłaszcza za działania na rzecz wzmocnienia rodzin przez wspieranie ojców w programie Tato.Net".
W imieniu nieobecnego na niedzielnej uroczystości Ciupała, współtwórcy realizowanej przez Fundację Cyryla i Metodego programu "Tato.net", medal odebrał prezes Fundacji Cyryla i Metodego Wojciech Czeronko. Poinformował, że Ciupał jest w Chicago na kongresie polonijnym, gdzie prowadzi warsztaty dla ojców.
Medale "Zasłużony dla Tolerancji" są przyznawane są osobom szczególnie zasłużonym w działalności na rzecz zwalczania przejawów nacjonalizmu, szowinizmu i antysemityzmu oraz dla budowania stosunków międzywyznaniowych i narodowościowych na zasadach równoprawności. Wśród nagrodzonych w ubiegłych latach byli m.in. Jerzy Giedroyc, Jacek Kuroń, Chrześcijańska Akademia Teologiczna, Fundacja im. Batorego, Helsińska Fundacja Praw Człowieka, Józef Oleksy, Krzysztof Teodor Toeplitz, Andrzej Zoll, Barbara Skarga, Danuta Huebner, Adam Rotfeld, abp Henryk Muszyński, ks. Adam Boniecki i metropolita Hilarion. (PAP)
dsr/ je/