Statuetki "Dobosza Powstania Wielkopolskiego" przyznawane przez Towarzystwo Pamięci Powstania Wielkopolskiego 1918/1919 wręczono w poniedziałek w Poznaniu. Nagrody są wyrazem uznania za propagowanie wiedzy o zwycięskim zrywie powstańczym.
Statuetka jest miniaturą Pomnika Dobosza, nazwanego Pomnikiem Powstania i Wolności w Śremie. W tym roku nagrody przyznano po raz 21.
Tegorocznym laureatem wyróżnienia został dr nauk geograficznych, regionalista i społecznik, ponadto autor i współautor kilkuset publikacji - Stanisław Jędraś.
Statuetkę Dobosza wręczono także Zbigniewowi Zwierzykowskiemu - historykowi, regionaliście, publicyście i kolekcjonerowi pamiątek związanych z powstaniem wielkopolskim. Jak podkreślono podczas uroczystości, kolekcja laureata jest nie tylko imponująca, ale i przewyższa zbiory wielu muzeów.
Tegorocznym laureatem został także Wojciech Kicman – regionalista z Piły i instruktor ZHP. „Wszystko się zaczęło w rodzinnym domu. Mój dziadek, ojciec mojej mamy Walenty Śliwa był powstańcem wielkopolskim. Doskonale pamiętam jak opowiadał nam o powstaniu, o swoich pamiątkach” – powiedział.
Jak dodał, statuetka Dobosza to uhonorowanie jego dotychczasowych działań. „Od 15 lat zbieram materiały dotyczące powstańców wielkopolskich w powiecie pilskim, a to jest ponad 950 nazwisk, ponad 300 powstańców, którzy zostali odznaczeni Wielkopolskim Krzyżem Powstańczym. To także ponad 150 biografii, ponad 200 ustalonych nagrobków – to wszystko opracowujemy i publikujemy. W tej chwili ukazało się mego autorstwa ponad 10 publikacji, a w najbliższych dwóch latach, do 100. rocznicy planujemy kolejnych sześć” – podkreślił.
Jedną z pozycji, jak ma się ukazać w najbliższym czasie będzie publikacja zatytułowana „Powstańcy Wielkopolscy - mieszkańcami Piły”; będzie to zbiór 53 pełnych biogramów, oraz informacje o wszystkich miejscach: obeliskach, tablicach, ulicach - upamiętniających powstańców wielkopolskich na terenie Piły.
W tym roku statuetką Dobosza wyróżniono także Muzeum Okręgowe w Lesznie.
Nagrody Honorowe Towarzystwa Pamięci Powstania Wielkopolskiego 1918/1919 przyznawane są nieprzerwanie od 1996 roku za działalność naukową i społeczną dotyczącą historii powstania wielkopolskiego oraz utrwalanie pamięci o jego uczestnikach.
„Przez 20 lat, do tej pory statuetką Dobosza uhonorowaliśmy 89 osób, więc jest to bardzo prestiżowa, bardzo elitarna nagroda. Statuetka jest przyznawana tym, którzy są najbardziej zasłużeni w upamiętnienie postania wielkopolskiego, a więc są to m.in. profesorowie, malarze i pisarze” - powiedział PAP prezes Towarzystwa Pamięci Powstania Wielkopolskiego 1918/1919 Tadeusz Musiał.
Podczas poniedziałkowej uroczystości wręczono także medale Pro Patria, medale Komisji Edukacji Narodowej oraz odznaki honorowe "Wierni Tradycji".
Powstanie wielkopolskie rozpoczęło się 27 grudnia 1918 r. i było jednym z niewielu polskich zrywów niepodległościowych zakończonych sukcesem. Dzięki niemu ziemie Wielkopolski zostały włączone do tworzącej się II Rzeczypospolitej. Wojska powstańcze wyzwoliły spod władzy niemieckiej niemal całą Wielkopolskę.
Za koniec powstania historycy uznają likwidację frontu wielkopolskiego 8 marca 1920 roku; powstańcze zdobycze dał odrodzonej Polsce traktat wersalski z 28 czerwca 1919 roku.(PAP)
ajw/ mow/