XIX wiek

30.12.2018 aktualizacja 31.12.2018

10-milionowy gość odwiedził Panoramę Racławicką

Panorama Racławicka. Fot. PAP/M. Kulczyński Panorama Racławicka. Fot. PAP/M. Kulczyński

Panoramę Racławicką eksponowaną w Muzeum Narodowym we Wrocławiu odwiedził w niedzielę 10-milionowy gość. Dzieło Jana Styki i Wojciecha Kossaka upamiętniające 100. rocznicę Insurekcji Kościuszkowskiej można oglądać we Wrocławiu od 1985 r.

Osobą, która nabyła w muzealnej kasie 10-milionowy bilet okazała się mieszkanka Świnoujścia, która do Wrocławia przyjechała na wycieczkę – poinformowała PAP rzeczniczka Muzeum Narodowego we Wrocławiu Anna Kowalów.

10-milionowy gość otrzymał w prezencie m.in. roczny voucher do Muzeum Narodowego we Wrocławiu, Panoramy Racławickiej, Pawilonu Czterech Kopuł i Muzeum Etnograficznego upoważniający do bezpłatnego wstępu na wszystkie wystawy i wydarzenia oraz bon na 500 zł na zakup publikacji muzealnych.

Panorama Racławicka to monumentalny obraz olejny o długości 114 metrów i wysokości 15 metrów. Pomysłodawcą panoramy był lwowski malarz Jan Styka, który zaprosił do współpracy Wojciecha Kossaka. Pomagali im m.in. Ludwik Boller, Tadeusz Popiel, Zygmunt Rozwadowski, Teodor Axentowicz, Włodzimierz Tetmajer. Obraz przedstawia epizod z Insurekcji Kościuszkowskiej - zwycięstwo wojsk polskich nad rosyjskimi w bitwie pod Racławicami (1794). Dzieło powstało w latach 1893-94 na zamówienie miasta Lwowa.

Po raz pierwszy malowidło zostało zaprezentowane we Lwowie w 1894 r. z okazji odbywającej się tam Powszechnej Wystawy Krajowej. Była to jednocześnie setna rocznica bitwy pod Racławicami.

We Wrocławiu od 1985 r. dzieło jest eksponowane w specjalnie do tego przystosowanym budynku rotundy. Ekspozycję obrazu uzupełnia sztafaż, ustawiony przed malowidłem i oświetlony tak, aby widz oglądający całość nie umiał odróżnić, gdzie kończą się ustawione na podłodze przed obrazem obiekty, a zaczyna sam obraz.

Panoramę Racławicką odwiedza rocznie około 300 tys. widzów. „W 2018 roku frekwencja wyniosła ponad 371 tysięcy” – podała rzeczniczka.

Panorama jest jednym z najchętniej odwiedzanych polskich muzeów, obok zamków na Wawelu i w Warszawie, Malborku i Łańcucie. Wśród zwiedzających znaleźli się m.in. papież Jan Paweł II, królowa Holandii Beatrix, czy Król Belgów Albert. (PAP)

autor: Agata Tomczyńska

ato/ drag/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL