Polska po 1989 roku

08.11.2018

Wrocław: radosna parada i koncert pieśni legionowych na Święto Niepodległości

Akcja "Zaśpiewajmy dla Niepodległej" we Wrocławiu Akcja "Zaśpiewajmy dla Niepodległej" we Wrocławiu

Radosna Parada Niepodległości, próba pobicia rekordu świata w liczbie osób śpiewających pieśń legionową, Filmowa Noc Niepodległości – to wybrane punkty obchodów stulecia niepodległości Polski, zaplanowane we Wrocławiu. Uroczystości odbędą w sobotę i w niedzielę.

Wojewoda dolnośląski Paweł Hreniak w czwartek na konferencji prasowej zaprosił na obchody do Wrocławia wszystkich mieszkańców Dolnego Śląska.

"Zapraszam i zachęcam wszystkich Dolnoślązaków, by w te dwa dni odwiedzili Wrocław i wzięli udział we wspólnym świętowaniu stulecia odzyskania niepodległości przez Polskę. Zaplanowano tyle wydarzeń, że każdy znajdzie coś interesującego" – powiedział wojewoda.

Przypomniał, że w sobotę w samo południe odbędzie się finał wspólnej zorganizowanej z Polskim Radiem Wrocław akcji "Zaśpiewajmy dla Niepodległej", w której zaplanowano na pl. Wolności zgromadzenie dolnośląskich chórów, zespołów muzycznych i ludowych. Organizatorzy będą śpiewać pieśni legionowe i chcą pobić rekord świata w liczbie osób śpiewających.

Po występie chórów zaplanowano na pl. Wolności piknik wojskowy, na którym będzie można podziwiać sprzęt, posłuchać koncertu orkiestry czy posilić się grochówką. Wieczorem pod pomnikiem Wojciecha Korfantego w asyście wojskowej złożone zostaną kwiaty, a następnie w budynku urzędu wojewódzkiego wojewoda wręczy zasłużonym mieszkańcom Dolnego Śląska pamiątkowe Medale 100-lecia Niepodległości, przyznane przez premiera.

W niedzielę przed południem, podobnie jak w latach ubiegłych, we Wrocławiu przez centrum miasta przejdzie Radosna Parada Niepodległości. Pochody wyruszą z czterech punktów miasta i połączą się na placu Wolności, gdzie odbędą się oficjalne uroczystości. W paradzie wezmą udział m.in. przedszkolaki i uczniowie wrocławski szkół. O godz. 11.30 odbędzie się uroczysty Apel Niepodległościowy.

Bogaty program wydarzeń związanych ze stuleciem niepodległości przygotowało wrocławskie Centrum Historii Zajezdnia. Przez cały weekend będą tam się odbywały wernisaże wystaw, koncerty, rodzinne zabawy czy parady z udziałem grup rekonstrukcyjnych.

Obchody rocznicy odbędą się również w Narodowym Forum Muzyki. W niedzielę odbędzie się tam koncert, na którym zostaną wykonane działa najsłynniejszych polskich kompozytorów. Gościem specjalnym tego koncertu będzie Yulianna Avdeeva – zwyciężczyni XVI Konkursu Chopinowskiego.

Muzycznie wrocławianie świętować będą również w Hali Stulecia. W sobotę i w niedzielę odbędzie się tam festiwal Wrock for Freedom, na którym wystąpią m.in. Dżem, IRA i Lady Punk.

Wieczorem w Dolnośląskim Centrum Filmowym od godz. 18 potrwa Filmowa Noc Niepodległości. W programie filmy dokumentalne o polskiej i wrocławskiej historii, m.in. o Ossolineum i o pionierach Wrocławia, przybyłych na te ziemie po II wojnie światowej. Zaplanowano też wspólne śpiewanie patriotycznych niepodległościowych piosenek. (PAP)

Autorzy: Roman Skiba, Piotr Doczekalski

ros/ pdo/ joz/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL