Polska po 1989 roku

09.11.2018

Wrocław: rozstrzygnięto konkurs na Pomnik Niepodległości

Praca przedstawiający 20-metrowy obelisk wygrała konkurs na projekt Pomnika Niepodległości, który w najbliższych latach ma powstać na placu Legionów we Wrocławiu.

Inicjatorem budowy pomnika jest mjr Ryszard Filipowicz, prezes Światowego Związku Żołnierzy AK - oddział Dolny Śląsk. W czwartek w Muzeum Miejskim Wrocławia przedstawiono pracę, która zwyciężyła w konkursie na projekt tego pomnika. Zaprezentowano również dwie inne prace, które przeszły do ścisłego finału konkursu.

Zwycięski projekt jest autorstwa trojga twórców: rzeźbiarza Jarosława Smolaka, rzeźbiarki i architektki Agnieszki Wolskiej oraz rzeźbiarza Mariusza Kosiby.

Projekt zakłada stworzenie pionowej formy przestrzennej o wysokości 20 metrów, która będzie wykonana z polerowanej stali. Monolit będzie spoczywał na cokole skonstruowanym z szerokich stopni, które będą stanowić raczej podesty do siedzenia, niż schody. W centralnej części cokołu wydrążony będzie korytarz prowadzący do monolitu, zapraszający przechodniów do jego podnóża.

Dyrektor Wydziału Architektury i Budownictwa wrocławskiego magistratu, architekt miejskie Piotr Fokczyński podkreślił, że zwycięski projekt prezentuje ideę niepodległości w sposób uniwersalny. „Nie ogranicza się do opowieści o historii niepodległości, ale poszukuje inspiracji w prezentowaniu tej idei w sposób uniwersalny. Nieoczywista symbolika, która pokazuje poszarpane fragmenty w pierwszej fazie dochodzenia do niepodległości i dość optymistycznie zarysowuje to wszystko co się działo później i będzie się działo” - mówił.

Ideą projektu jest ukazanie drogi do odzyskania niepodległości. „Zgięcia i nierówna powierzchnia u podstawy rzeźby stanowi alegorię trudnego okresu walki o wolną i niepodległą Polskę. Deformacja tej części zawraca uwagę na deformację tożsamości pod zaborami oraz trud pozostania Polakiem. Wyżej odnajdujemy przejście, które symbolizuje proces transformacji kraju w jednolitą, harmonijną całość. Zwieńczenie bryły – gładkie, strzeliste i nieco zwężone, odzwierciedla długo wyczekiwaną niezależność, dumę i siłę II Rzeczypospolitej” - czytamy w opisie idei projektu.

Pomnik na placu Legionów powstanie w ciągu najbliższych kilku lat.(PAP)

autor: Piotr Doczekalski

pdo/ agz/

PAP SACopyright © PA

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL