Kultura i sztuka po 1989 roku

23.04.2016 aktualizacja 14.07.2016

Wrocław Światową Stolicą Książki UNESCO

Kamienica Pod Złotym Słońcem na wrocławskim Rynku, w której mieści się Muzeum Pana Tadeusza. Fot. PAP/A. Koźmiński Kamienica Pod Złotym Słońcem na wrocławskim Rynku, w której mieści się Muzeum Pana Tadeusza. Fot. PAP/A. Koźmiński

Od soboty Wrocław przez rok sprawuje tytuł Światowej Stolicy Książki UNESCO. Ten tytuł może sprawić, że poprawi się m.in. kondycja rynku książki - powiedział PAP Ireneusz Grin, kurator odpowiedzialny za literaturę w programie Europejskiej Stolicy Kultury Wrocław 2016.

Objęcie przez Wrocław tytułu Światowej Stolicy Książki UNESCO to jedno z kluczowych wydarzeń z dziedziny literatury, które wiąże się ze sprawowaniem przez Wrocław tytułu Europejska Stolica Kultury. Wrocław przejął tytuły Światowej Stolicy Książki UNESCO od koreańskiego miasta Incheon.

Kurator odpowiedzialny za literaturę w programie Europejskiej Stolicy Kultury Ireneusz Grin w rozmowie z PAP podkreślił, że tytuł Światowej Stolicy Książki UNESCO nie jest jedynie dedykowany literaturze jako takiej. „To tytuł dedykowany całemu rynkowi książki – pisarzom bibliotekom, wydawcom oraz księgarniom” - wyjaśnił.

Dodał, że literatura współcześnie przegrywa konkurencję z takimi dziedzinami sztuki jak film czy muzyka. „Otrzymanie tytułu Światowej Stolicy Książki UNESCO może być impulsem do wzmocnienia pozycji literatury” - wskazał.

Z okazji objęcia przez Wrocław tytułu Światowej Stolicy Książki UNESCO przez cały weekend w stolicy Dolnego Śląska będą odbywać się wydarzenia kulturalne z dziedziny literatury. To m.in. inauguracja głównej ekspozycji w Muzeum Pana Tadeusza, które prowadzi Zakład Narodowy im. Ossolińskich we Wrocławiu.

Dodał, że na pewno będzie to impuls dla szeroko rozumianego rynku książki. „Dzięki temu tytułowi oraz sprawowania przez Wrocław tytułu Europejskiej Stolicy Kultury powstaje rzeczywista przestrzeń dla rozwoju tego rynku. We Wrocławiu to miejski program wydawniczy – Wrocławski Program Wydawniczy oraz instytucja kultury Wrocławski Dom Literatury” - powiedział Grin.

Z okazji objęcia przez Wrocław tytułu Światowej Stolicy Książki UNESCO przez cały weekend w stolicy Dolnego Śląska będą odbywać się wydarzenia kulturalne z dziedziny literatury. To m.in. inauguracja głównej ekspozycji w Muzeum Pana Tadeusza, które prowadzi Zakład Narodowy im. Ossolińskich we Wrocławiu. W zbiorach tej instytucji znajduje się rękopis mickiewiczowskiej epopei. Muzeum, oprócz interaktywnych wystaw, będzie prowadzić również działalność edukacyjną.

Odbędzie się też specjalna edycja festiwalu Europejska Noc Literatury. To 4. edycja festiwalu, który jest prezentacją literatury w różnych, często zaskakujących przestrzeniach miasta. W tym roku Europejska Noc Literatury jest poświęcona przede wszystkim twórczości Williama Szekspira. W sobotni wieczór dzieła Szekspira w przestrzeni miejskiej będą czytać aktorzy: m.in. Ewa Skibińska, Magdalena Cielecka, Jan Nowicki czy Arkadiusz Jakubik.

W sobotę odbędzie się również spotkanie z jednym z najbardziej poczytnych autorów kryminałów, norweskim pisarzem Jo Nesbo. Zaplanowano także m.in. nocne spotkanie poświęcone poezji ukraińskiej oraz „Spacer po Ulicy Krokodyli”, czyli wieczór poświęcony polskim pisarzom urodzonym na Kresach.

Kadencja Wrocławia jako Światowej Stolicy Książki UNESCO zakończy się 23 kwietnia 2017 r. Wówczas ma zostać zaprezentowany Światowy Hymn Książki. Będzie to wiersz Tadeusza Różewicza „Włosek poety”, do którego muzykę komponuje Jan Kanty Pawluśkiewicz. Powstający utwór ma na stałe pozostać Światowym Hymnem Książki.

Idea Światowej Stolicy Książki wywodzi się od Światowego Dnia Książki i Praw Autorskich, który po raz pierwszy odbył się 23 kwietnia 1995 r. Tytuł po raz pierwszy został przyznany w 2001 r. Wpływ na wybór miasta, które pełni ten tytuł przez rok, mają oprócz UNESCO również: Międzynarodowe Stowarzyszenie Wydawców, Międzynarodowa Federacja Stowarzyszeń i Instytucji Bibliotekarskich oraz Międzynarodowa Federacja Sprzedawców Książek. Tytuł otrzymują miasta, które w sposób szczególny angażują się w rozwój czytelnictwa na poziomie miejskim, regionalnym, krajowym i międzynarodowym.

Pierwszym miastem które otrzymało tytuł Światowej Stolicy Książki był Madryt (2001 r.), a później m.in.: Antwerpia (2004), Montreal (2005), Bogota (2007), Lublana (2010) czy Bangkok (2013). W 2014 r. tytuł otrzymał Port Harcourt w Nigerii, a w 2015 Incheon w Korei Południowej. (PAP)

pdo/ pz/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL