Polska po 1989 roku

19.01.2019

Wystawa, filmy i spotkania na 3. rocznicę otwarcia Centrum Dialogu Przełomy w Szczecinie

Wystawa zdjęć fotoreportera Polskiej Agencji Prasowej, a także pokazy dokumentu o strajkach z 1971 r. i promocja książki o wyborach do Sejmu PRL – to niektóre wydarzenia zaplanowane w 3. rocznicę otwarcia szczecińskiego Centrum Dialogu Przełomy.

Otwarty trzy lata temu pawilon wystawowy Muzeum Narodowego w Szczecinie, poświęcony najnowszej historii miasta i regionu, świętuje rocznicę otwarcia wystawą fotografii wieloletniego fotoreportera Centralnej Agencji Fotograficznej, a następnie Polskiej Agencji Prasowej Jerzego Undro "Byłem świadkiem".

Na ekspozycji można zobaczyć 50 zdjęć, tworzących opowieść o Polsce na tle przemian europejskich XX w. – od lat 70. Wśród fotografii znalazły się m.in. te dokumentujące wydarzenia Sierpnia '80, tragiczny pożar szczecińskiej restauracji Kaskada, stan wojenny czy strajki Sierpnia '88. Nowsze zdjęcia przedstawiają referendum w sprawie przystąpienia Polski do Unii Europejskiej czy wejście do strefy Schengen, ale także konflikty zbrojne w Afganistanie czy Iraku.

"To było moje marzenie – pracować w Centralnej Agencji Fotograficznej. Była to firma, która żyła dla fotografii (…) – fotografii prasowej. Jestem dokumentalistą faktów, w których uczestniczyłem, zdarzeń. Na tej wystawie macie państwo niewielką część wydarzeń, w których miałem obowiązek zawodowy uczestniczyć" – powiedział dziennikarzom Jerzy Undro.

Spotkanie z autorem wystawy odbędzie się 25 stycznia. Połączone będzie z publiczną debatą na temat wydarzeń ważnych dla regionu, Polski i świata w ciągu ostatnich dekad w kontekście zmian mentalności Polaków i tożsamości mieszkańców Pomorza Zachodniego.

Oprócz wystawy fotografii, w ramach obchodów trzeciej rocznicy otwarcia "Przełomów" będzie też można m.in. dwukrotnie zobaczyć fabularyzowany dokument z 1976 r. "Trzy dni w Szczecinie" Lesliego Woodheada według scenariusza Bolesława Sulika. Film opowiada o przyjeździe przedstawicieli najwyższych władz partyjnych i państwowych na żądanie strajkujących do Szczecina w 1971 r.

W sobotę, 26 stycznia odbędzie się promocja książki historyka IPN Michała Siedziako "Bez wyboru. Głosowania do Sejmu PRL (1952–1989)", analizującej wybory sejmowe za czasów rządów komunistów w Polsce. Autor opisał kolejne kampanie wyborcze w PRL, społeczną percepcję peerelowskich głosowań, różnego rodzaju formy oporu oraz działania opozycji antykomunistycznej związane z wyborami.

Centrum Dialogu Przełomy to miejsce spotkań i debat dotyczących tematów związanych z najnowszą historią Szczecina, Pomorza, Polski i świata. Podziemny pawilon, specjalnie w tym celu zbudowany według projektu Roberta Koniecznego, powstał w centrum miasta. W budynku znajduje się wystawa stała, obejmująca lata 1939–1989.(PAP)

autorka: Elżbieta Bielecka

emb/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL