Wystawą zdjęć portretowych Ignacego Jana Paderewskiego i prapremierą poświęconego mu filmu dokumentalnego uczczono w poniedziałek w stołecznych Łazienkach Królewskich zbliżającą się 153. rocznicę urodzin pianisty, kompozytora i polityka.
Paderewski urodził się 6 listopada 1860 r. w Kuryłówce na Podolu.
"Wystawa związana jest z faktem, że od lat w Łazienkach Królewskich w Podchorążówce istnieje Salon Pamiątek Ignacego Jana Paderewskiego i co roku rocznicę jego urodzin staramy się uczcić jakimś wydarzeniem. W tym roku postanowiliśmy zorganizować wystawę w naszej galerii plenerowej na parkanie Łazienek od strony al. Ujazdowskich. Na ekspozycji znalazło się 30 plansz, na których można zobaczyć archiwalne fotografie z Narodowego Archiwum Cyfrowego ukazujące Paderewskiego. Głównie są to zdjęcia portretowe, na których możemy prześledzić, jak wygląd artysty zmieniał się przez lata" - opowiadała kierownik Ośrodka Muzealnego Łazienki Królewskie Izabela Zychowicz.
Na ekspozycji "Ignacy Jan Paderewski – artysta, polityk i mąż stanu" znajdą się również kadry uwieczniające wyjątkowe wydarzenia z życia Paderewskiego. Wystawa, stanowiąca kontynuację stałej ekspozycji w budynku Podchorążówki, będzie dostępna dla zwiedzających do 2 grudnia.
Na ekspozycji "Ignacy Jan Paderewski – artysta, polityk i mąż stanu" znajdą się również kadry uwieczniające wyjątkowe wydarzenia z życia Paderewskiego. Wystawa, stanowiąca kontynuację stałej ekspozycji w budynku Podchorążówki, będzie dostępna dla zwiedzających do 2 grudnia.
Podczas poniedziałkowej uroczystości w Łazienkach Królewskich zaprezentowano również prapremierę filmu dokumentalnego "Paderewski - człowiek czynu, sukcesu i sławy". Dokonania Paderewskiego przedstawiają w nim świadkowie historii: amerykańscy prezydenci Ronald Reagan, John Fitzgerald Kennedy, George Bush Sr. oraz prezydent Lech Wałęsa, gen. Edward Rowny, b. prymas Polski kard. Józef Glemp, a także muzykolodzy Jerzy Waldorff oraz Jan Popis. W filmie znalazły się również oryginalne wykonania pianistyczne Paderewskiego oraz jego ostatnia droga z Narodowego Cmentarza Arlington (USA) do krypty w podziemiach Bazyliki Archikatedralnej św. Jana Chrzciciela na warszawskiej Starówce.
"W filmie staram się opowiedzieć historię życia Paderewskiego na podstawie dokumentów, które udało się pozyskać z rządowych, stanowych i prywatnych archiwów amerykańskich. Podczas prac nad dokumentem odwiedzaliśmy zarówno USA, jak i Szwajcarię, Wielką Brytanię i Francję. Z filmu wyłania się obraz Paderewskiego jako światowej sławy artysty, męża stanu, polityka i filantropa, ukazujący pełnię jego dokonań na światowej arenie. Zwłaszcza dyplomatycznej, bowiem należy pamiętać, że był on jedynym Polakiem, z którym rozmawiano w okresie, kiedy Rzeczpospolitej nie było na mapie i przyczynił się do odzyskania przez Polskę niepodległości po 123 latach" - mówił reżyser filmu Wiesław Dąbrowski.
Jak przypomniał, Paderewski zagrał w USA ponad 3 tys. koncertów. "A 12 prezydentów Stanów Zjednoczonych przekazywało sobie jego ostatnią wolę stanowiącą, że jego ciało ma spocząć w wolnej Polsce" - dodał Dąbrowski nawiązując do faktu, że po śmierci w 1941 r. Paderewski najpierw spoczął na Narodowym Cmentarzu w Arlington koło Waszyngtonu, a dopiero w 1992 r. jego szczątki zostały sprowadzone do kraju i spoczęły w krypcie w podziemiach Bazyliki Archikatedralnej św. Jana Chrzciciela na warszawskim Starym Mieście.
Amerykańska premiera filmu zaplanowana jest na 9 listopada podczas festiwalu Paderewskiego w Paso Robles, a 11 listopada obraz ma zostać pokazany w polskiej telewizji. (PAP)
akn/ mrt/