Walka o niepodległość 1914-1918

07.08.2017

Wystawa o historii polskiego harcerstwa na spotkaniu skautów rumuńskich

Rumuński następca tronu książę Michał przechodzi między szpalerem harcerzy udając się do ich obozu na Bielanach.  Warszawa, 05.1937. Fot. NAC Rumuński następca tronu książę Michał przechodzi między szpalerem harcerzy udając się do ich obozu na Bielanach. Warszawa, 05.1937. Fot. NAC

O udziale polskich harcerzy w Legionach i ich walce w Szarych Szeregach mogą się dowiedzieć rumuńscy skauci dzięki wystawie prezentowanej na ich krajowym jamboree RoJAM. W spotkaniu w obozowisku w Cristian koło Braszowa uczestniczy ok. 1,8 tys. osób.

W VI Krajowym Jamboree RoJAM uczestniczą członkowie największej rumuńskiej organizacji skautowej Cercetasii Romaniei. Ostatnie takie spotkanie miało miejsce sześć lat temu. Obecne potrwa do 15 sierpnia i jego uczestnicy będą mogli obejrzeć wystawę opowiadającą o ponad stu latach dziejów polskiego harcerstwa.

Ekspozycja została przygotowana z inicjatywy Instytutu Polskiego w Bukareszcie przez prowadzone przez Związek Harcerstwa Polskiego stołeczne Muzeum Harcerstwa. Przybliżono na niej uczestnictwo harcerzy w wydarzeniach ważnych dla polskiej historii i niepodległości. Wystawa opowiada m.in. o udziale polskich harcerzy w Legionach i walce w Szarych Szeregach. Zwiedzający poznają również początki, tradycje i współczesność polskiego harcerstwa.

Jak podkreślają organizatorzy ekspozycja przybliża także "wpływ wychowania harcerskiego, którego fundamentami są wartości takie jak patriotyzm, braterstwo, przyjaźń, służba, praca, sprawiedliwość, wolność i pokój, na całe generacje młodych Polaków". Wystawa pokazywana w językach rumuńskim i angielskim zwraca również uwagę na fakt, że Polska jest kandydatem do organizacji Światowego Jamboree Skautowego w Gdańsku w 2023 r.

"Bardzo zależało nam, aby wystawa pokazała również związki polskich i rumuńskich skautów. Od lat międzywojennych były one bardzo silne. Warto o tym opowiedzieć 1,8 tys. uczestnikom rumuńskiego jamboree, w tym także 300 międzynarodowym gościom tego wydarzenia, którzy na RoJAM 2017 przyjechali m.in. z Hiszpanii, Francji, Wielkiej Brytanii, Polski, Izraela, Algierii czy Arabii Saudyjskiej" – zaznacza Agnieszka Skieterska, dyrektor Instytutu Polskiego w Bukareszcie, który był pomysłodawcą ekspozycji i sfinansował jej powstanie. Instytut to jedna z 24 takich placówek na świecie podlegających polskiemu Ministerstwu Spraw Zagranicznych.

Jak mówi dyrektor Instytutu dzięki dostępowi m.in. do zbiorów Muzeum Harcerstwa, Narodowego Archiwum Cyfrowego i Stowarzyszenia Skautów Tradycyjnych z Rumunii udało się dotrzeć do unikalnych materiałów i publikacji ilustrujących dzieje wspólnej skautowej historii.

"Odnaleźliśmy np. zdjęcia późniejszego króla rumuńskiego Michała I z 1937 r. wśród polskich harcerzy i wyjątkowy numer rumuńskiego czasopisma skautowego z 1936 r. w całości poświęcony polskiemu harcerstwu. Jego reprint towarzyszy ekspozycji, która jest również wstępem do 100. rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę i 100-lecia zjednoczenia Rumunii, które będziemy obchodzili w 2018 r." – podkreśla Skieterska.

Wystawa będzie pokazywana na terenie RoJAM do jego zakończenia 15 sierpnia. Następnie ma być prezentowana w innych rumuńskich miastach. 16 sierpnia podczas spotkania w Baku w Azerbejdżanie zapadnie decyzja, który kraj zostanie gospodarzem XXV Światowego Jamboree Skautowego w 2023 r. W imieniu naszego kraju o to miano walczą wspólnie Związek Harcerstwa Polskiego i miasto Gdańsk. (PAP)

akn/ agz/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL