O udziale polskich harcerzy w Legionach i ich walce w Szarych Szeregach mogą się dowiedzieć rumuńscy skauci dzięki wystawie prezentowanej na ich krajowym jamboree RoJAM. W spotkaniu w obozowisku w Cristian koło Braszowa uczestniczy ok. 1,8 tys. osób.
W VI Krajowym Jamboree RoJAM uczestniczą członkowie największej rumuńskiej organizacji skautowej Cercetasii Romaniei. Ostatnie takie spotkanie miało miejsce sześć lat temu. Obecne potrwa do 15 sierpnia i jego uczestnicy będą mogli obejrzeć wystawę opowiadającą o ponad stu latach dziejów polskiego harcerstwa.
Ekspozycja została przygotowana z inicjatywy Instytutu Polskiego w Bukareszcie przez prowadzone przez Związek Harcerstwa Polskiego stołeczne Muzeum Harcerstwa. Przybliżono na niej uczestnictwo harcerzy w wydarzeniach ważnych dla polskiej historii i niepodległości. Wystawa opowiada m.in. o udziale polskich harcerzy w Legionach i walce w Szarych Szeregach. Zwiedzający poznają również początki, tradycje i współczesność polskiego harcerstwa.
Jak podkreślają organizatorzy ekspozycja przybliża także "wpływ wychowania harcerskiego, którego fundamentami są wartości takie jak patriotyzm, braterstwo, przyjaźń, służba, praca, sprawiedliwość, wolność i pokój, na całe generacje młodych Polaków". Wystawa pokazywana w językach rumuńskim i angielskim zwraca również uwagę na fakt, że Polska jest kandydatem do organizacji Światowego Jamboree Skautowego w Gdańsku w 2023 r.
"Bardzo zależało nam, aby wystawa pokazała również związki polskich i rumuńskich skautów. Od lat międzywojennych były one bardzo silne. Warto o tym opowiedzieć 1,8 tys. uczestnikom rumuńskiego jamboree, w tym także 300 międzynarodowym gościom tego wydarzenia, którzy na RoJAM 2017 przyjechali m.in. z Hiszpanii, Francji, Wielkiej Brytanii, Polski, Izraela, Algierii czy Arabii Saudyjskiej" – zaznacza Agnieszka Skieterska, dyrektor Instytutu Polskiego w Bukareszcie, który był pomysłodawcą ekspozycji i sfinansował jej powstanie. Instytut to jedna z 24 takich placówek na świecie podlegających polskiemu Ministerstwu Spraw Zagranicznych.
Jak mówi dyrektor Instytutu dzięki dostępowi m.in. do zbiorów Muzeum Harcerstwa, Narodowego Archiwum Cyfrowego i Stowarzyszenia Skautów Tradycyjnych z Rumunii udało się dotrzeć do unikalnych materiałów i publikacji ilustrujących dzieje wspólnej skautowej historii.
"Odnaleźliśmy np. zdjęcia późniejszego króla rumuńskiego Michała I z 1937 r. wśród polskich harcerzy i wyjątkowy numer rumuńskiego czasopisma skautowego z 1936 r. w całości poświęcony polskiemu harcerstwu. Jego reprint towarzyszy ekspozycji, która jest również wstępem do 100. rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę i 100-lecia zjednoczenia Rumunii, które będziemy obchodzili w 2018 r." – podkreśla Skieterska.
Wystawa będzie pokazywana na terenie RoJAM do jego zakończenia 15 sierpnia. Następnie ma być prezentowana w innych rumuńskich miastach. 16 sierpnia podczas spotkania w Baku w Azerbejdżanie zapadnie decyzja, który kraj zostanie gospodarzem XXV Światowego Jamboree Skautowego w 2023 r. W imieniu naszego kraju o to miano walczą wspólnie Związek Harcerstwa Polskiego i miasto Gdańsk. (PAP)
akn/ agz/