Polskie Państwo Podziemne

28.05.2012 aktualizacja 14.07.2016

Wystawa o Stanisławowie Jasiukowiczu - sądzonym w procesie szesnastu

Dokumenty, fotografie, kopie korespondencji i oryginalne artykuły prasowe można oglądać w Kłodawie (Wielkopolska) na wystawie „Stanisław Jasiukowicz w fotografii i dokumentach”. Bohater ekspozycji był jednym z sądzonych w moskiewskim procesie szesnastu.

Jasiukowicz, bezprawnie uwięziony wraz z 15 innymi przywódcami Polskiego Państwa Podziemnego, w czerwcu 1945 r. został skazany na karę pięciu lat więzienia. Zmarł na serce w szpitalu więziennym w Butyrkach w październiku 1946 r.

Jasiukowicz, bezprawnie uwięziony wraz z 15 innymi przywódcami Polskiego Państwa Podziemnego, w czerwcu 1945 r. został skazany na karę pięciu lat więzienia. Zmarł na serce w szpitalu więziennym w Butyrkach w październiku 1946 r.

Wśród eksponatów są m.in. listy do syna, napisany w Butyrkach ostatni przed śmiercią list do żony. Można obejrzeć i przeczytać również artykuł z 1924 r., w którym autor napisał o bardzo aktywnym organizowaniu przez Jasiukowicza życia społecznego mieszkańców wielkopolskiego Chodowa.

Można zobaczyć zdjęcia tej miejscowości z okresu przedwojennego. Są także fotografie wszystkich oskarżonych w procesie szesnastu.

Jak przypomniał w poniedziałek w rozmowie z PAP organizator ekspozycji, historyk i regionalista Tadeusz Zięba, pamięć o Jasiukowiczu została przywrócona dopiero w 1989 r. „Można było mówić już i pisać o nim i o jego rodzinie” – podkreślił.

Ojciec Jasiukowicza, Ignacy, został pochowany w grobowcu rodzinnym w Chodowie. „Zwano go żelaznym królem carskiej Rosji, ponieważ stworzył w tym kraju potęgę carskiej metalurgii” – powiedział Zięba.

Postanowieniem prezydenta Lecha Kaczyńskiego w 2006 r. Jasiukowicz został odznaczony pośmiertnie Krzyżem Wielkim Orderu Odrodzenia Polski.

Ekspozycję można będzie oglądać do końca czerwca.(PAP)

zak/ hes/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL