2011-03-24 (PAP) - Plenerową wystawę „Pamiętamy… Najmłodsze ofiary KL Auschwitz” można oglądać na jednym z głównych placów w Tychach. Ekspozycja gromadzi kilkadziesiąt prac poświęconych martyrologii więźniów obozu. Ich autorami są dzieci i młodzież z kilku europejskich krajów.
Eksponowane na wystawie prace to zaledwie cząstka spośród kilkuset nagrodzonych w tym konkursie w latach 2005-2010. Jego pomysłodawcą i głównym organizatorem jest Młodzieżowy Dom Kultury nr 1 w Tychach. Historia konkursu sięga pierwszej połowy lat 90. Z imprezy o zasięgu miejskim z czasem stał się konkursem ogólnopolskim, a w 2005 r. - międzynarodowym. Jest adresowany do dzieci i młodzieży, a jego wiodącym tematem jest szeroko rozumiana martyrologia więźniów KL Auschwitz.
Wystawę przygotowano z okazji obchodzonej w styczniu tego roku 66. rocznicy wyzwolenia hitlerowskiego obozu Auschwitz. Wcześniej była prezentowana w Katowicach, w Tychach można oglądać ją do 20 kwietnia. Potem prawdopodobnie odwiedzi również inne miasta.
Organizatorzy wystawy podkreślają, że jej nadrzędny cel to zachowanie pamięci i świadomości o dramacie najmłodszych ofiar KL Auschwitz. Prezentowane prace są wyjątkowe, bo ich autorami są młodzi ludzie, którzy na podstawie własnej wiedzy, wyobraźni i refleksji próbowali odtworzyć tragiczne przeżycia i cierpienie rówieśników - najmłodszych więźniów obozu.
Pośród 1,3 mln osób deportowanych w latach 1940-44 do KL Auschwitz-Birkenau znajdowało się ok. 232 tys. dzieci różnych narodowości, głównie żydowskiej, romskiej, polskiej, białoruskiej, rosyjskiej i ukraińskiej. Wiele z nich zostało zamordowanych. Niepełna dokumentacja obozowa nie pozwala na ustalenie dokładnej liczby urodzonych i deportowanych do obozu dzieci. Trudno także oszacować, ile z nich zmarło w obozie i podczas jego ewakuacji w 1945 r. Oswobodzenia obozu doczekało ok. 500.
Podczas trzynastu dotychczasowych edycji tyskiego konkursu nadesłano ok. 13 tys. prac (rysunków, obrazów, rzeźb i innych form sztuki) z Polski, Czech, Rosji, Węgier, Niemiec, Włoch i Francji. Organizatorzy konkursu podkreślają, że ze wszystkich dziecięcych prac emanuje współczucie, wrażliwość na krzywdę innych, empatia i współprzeżywanie.(PAP)
mab/ abe/
Muzeum Historii Polski powołano w 2006 roku. Muzeum ma za zadanie stworzyć przekrojową prezentację najważniejszych wątków polskiej historii, ze szczególnym uwzględnieniem zagadnienia powstania, obrony i kształtowania mechanizmów wolności w Polsce - począwszy od demokracji szlacheckiej aż po Solidarność.
Przyszła siedziba Muzeum Historii Polski ma być budynkiem-mostem, którego konstrukcja złączy brzegi warszawskiej Trasy Łazienkowskiej. Projekt zakłada przykrycie Trasy Łazienkowskiej na odcinku od Muzeum do Placu na Rozdrożu. Gmach będzie miał ok. 20 tysięcy m kw. powierzchni, z czego ok. 9 tys. m kw. będzie przeznaczone na prezentowanie wystaw.
Muzeum Historii Polski prowadzi już aktywną działalność - organizuje wystawy, konferencje, imprezy miejskie np. popularny "Przystanek Niepodległość”, pikniki historyczne oraz plebiscyty. W ostatnim plebiscycie zorganizowanym przez MHP i miesięcznik „Mówią wieki” wybrano Polkę wszech czasów. Została nią Maria Skłodowska-Curie. Na dwukrotną noblistkę oddano ponad 3600 głosów.
Dyrektorem Muzeum Historii Polski jest Robert Kostro.(PAP)
agz/ mlu/ jbr/