Zdjęcia i dokumenty wojskowe Karola Wojtyły - seniora znalazły się na wystawie „Jan Paweł II a Wojsko Polskie” w Centralnej Bibliotece Wojskowej. "Służba wojskowa to nie tylko obowiązek, ale nakaz sumienia i serca" - przypomniała słowa papieża wicedyrektor CBW Krystyna Piwowarska.
Wystawę otworzyli kardynał Kazimierz Nycz, arcybiskup metropolita warszawski, bp Józef Guzdek, biskup polowy WP oraz wiceministrowie obrony narodowej Beata Oczkowicz i Maciej Jankowski.
Pierwszą część wystawy otwierają zdjęcia i dokumenty wojskowe Karola Wojtyły - seniora, podoficera armii austriackiej, a następnie, po odzyskaniu niepodległości, oficera Wojska Polskiego 12 Pułku Piechoty, stacjonującego w Wadowicach. W 1924 roku pełnił służbę w Powiatowej Komendzie Uzupełnień w Wadowicach, w stopniu porucznika. Po zakończeniu kariery wojskowej w stopniu kapitana (1927) został urzędnikiem.
Przyszły papież odbył w 1938 roku kurs wstępny przysposobienia wojskowego w Legii Akademickiej.
W kolejnej części wystawy zaprezentowano zdjęcia Jana Pawła II z pielgrzymek do ojczyzny, powiązane z jego wypowiedziami o wojsku. Na Westerplatte papież mówił o tym, że nie wolno dezerterować, są bowiem prawdy i wartości, których trzeba bronić. Inne przytoczone słowa papieża określają żołnierzy jako "sługi bezpieczeństwa i wolności".
Jedno ze zdjęć przedstawia moment wręczenia papieżowi kopii obrazu Matki Boskiej Katyńskiej przez ks. Zdzisława Peszkowskiego, jednego z ok. 400 ocalałych jeńców sowieckich obozów w Kozielsku, Starobielsku i Ostaszkowie.
Papież święcił kamienie węgielne cmentarzy wojennych w Katyniu, Charkowie i Miednoje, gdzie spoczywają wojskowi i policjanci zamordowani przez NKWD.
Fotografie pokazują także papieża modlącego się przy Grobie Nieznanego Żołnierza, przy pomniku Polskiego Państwa Podziemnego i Armii Krajowej w Warszawie, pomniku Bohaterów Getta Warszawskiego i na polskim cmentarzu wojennym pod Monte Cassino. (PAP)
tst/ ls/ malk/ gma/