18.03.2010.Warszawa (PAP) - Blisko 50 trójwymiarowych fotografii przybliżających obraz stolicy i jej architektury oraz mieszkańców i ich życia codziennego z przełomu wieku XIX i XX można zobaczyć na wystawie "Warszawa sprzed 100 lat" czynnej od czwartku w Fotoplastikonie Warszawskim. Ekspozycja stanowi kolejną część zbioru nieprezentowanych wcześniej fotografii trójwymiarowych ukazujących Warszawę i życie jej mieszkańców sprzed 100 lat.
Zdjęcia prezentują także sceny z życia codziennego mieszkańców miasta - klientów ulicznych targowisk, sklepów i warsztatów, pochody uliczne, rodzinne spacery po Parku Praskim, pikniki w Lasku Bielańskim, pierwsze zawody sportowe czy wnętrza ziemiańskich kamienic i ich mieszkańców podczas spotkań rodzinnych.
Fotografie zostały przekazane przez Danutę Szlajmer, uczestniczkę Powstania Warszawskiego i córkę pierwszego właściciela Fotoplastikonu. Powstały one na przełomie XIX i XX wieku, a ich autorzy, w większości amatorzy, pozostają anonimowi.
"Mój ojciec nabył swego czasu całą kolekcję tych zdjęć i po zakupieniu stereoskopu, wyświetlającego zdjęcia w technice trójwymiarowej, prezentował je mieszkańcom stolicy. Cieszyło nas wówczas, że Fotoplastikon stał się miejscem spotkań warszawiaków, gdzie mogli także zobaczyć kawałek historii swojego miasta i mam nadzieję, że miejsce to znów będzie pełnić podobną rolę" - mówiła Szlajmer.
Jak podkreślił fotograf i varsavianista Maciej Turowski, niezwykłość tej fotografii polega na trójwymiarowym efekcie zdjęć stereoskopowych. "Unikatowość fotografii pozwala zobaczyć starą Warszawę z przełomu XIX i XX wieku tak, jak widzieli ją nasi pradziadkowie. Zdjęcia opierają się na odtworzeniu trójwymiarowości widzenia ludzkich oczu, poprzez wykonanie podwójnej fotografii danego obiektu, specjalnym aparatem o rozstawie obiektywów zbliżonych do rozstawu ludzkich oczu. Zdjęcia te są potem ze sobą specjalnie zestawianie i można je oglądać poprzez wizjery okularowe, co daje efekt trójwymiarowości" - opowiadał Turowski.
Wystawa "Warszawa sprzed 100 lat" będzie dostępna dla zwiedzających do 16 kwietnia. (PAP)
akn/ ls/ woj/