Dwie wystawy, koncerty i zestaw seansów filmowych z cyklu „W starym kinie”, przygotowało na 100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku. W weekend placówka organizuje też pokazy broni oraz sprzętu wojskowego.
Zestaw rocznicowych imprez organizowany jest przez Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku 10 i 11 listopada jako Weekend Niepodległości. Rzecznik prasowy muzeum, Aleksander Masłowski, poinformował, że w oba dni placówka zaprasza na pokazy w wykonaniu grup rekonstrukcyjnych, w tym prezentacje broni i umundurowania.
Na dziedzińcu muzeum oglądać będzie można m.in. samochód ciężarowy Dodge WC 52 (własność placówki) oraz samolot Lublin R-XIII będący własnością Stowarzyszenia Historycznego Morskiego Dywizjonu Lotniczego w Pucku. W sobotę, w ramach cyklu „W starym kinie”, w sali kinowej zaplanowano projekcje kilku międzywojennych polskich filmów. Będą to: „Rapsodia Bałtyku” z 1935 r. w reż. Leonarda Buczkowskiego, „Każdemu wolno kochać” z 1933 r. w reż. Mieczysława Krawicza, „Szaleńcy” z 1928 r. w reż. Leonarda Buczkowskiego oraz „Cud nad Wisłą” z 1921 r. w reż. Ryszarda Bolesławskiego.
Tego dnia zaplanowano też wernisaż wystawy rzeźb przedstawiających „Ojców polskiej Niepodległości”: Romana Dmowskiego, Józefa Hallera, Ignacego Jana Paderewskiego, Wincentego Witosa, Józefa Piłsudskiego, Ignacego Daszyńskiego oraz Wojciecha Korfantego. Autorem wykonanych z gipsu, mierzących od około metra do 1,5 metra wysokości popiersi jest młody, pochodzący z Kijowa, ale od lat mieszkający w Polsce artysta Eliasz Dyrow. Jak poinformował Masłowski, Dyrow jest m.in. zwycięzcą międzynarodowego konkursu współczesnej sztuki portretowej „Art. Portrait Club International Festival” 2016 w kategorii „Eksperymentalne Formy Rzeźbiarskie”.
Kierownik działu wystaw MIIWŚ Bartłomiej Garba powiedział PAP, że seria siedmiu rzeźb, które złożą się na ekspozycję, powstała na zamówienie MIIWŚ. „Wykonanie każdej z nich poprzedziło przygotowanie przez artystę projektów, które były przedstawiane nam do akceptacji” – poinformował Garba dodając, że rzeźby stanowią własność gdańskiej placówki i po zakończeniu kilkutygodniowej ekspozycji przygotowanej z myślą o uczczeniu 100-lecia polskiej niepodległości, będą – w innej formie - nadal prezentowane. „Ustalenia dotyczące sposobu ich ekspozycji trwają” – zaznaczył Garba.
Dodał, że w niedzielę w muzeum otwarta zostanie wystawa czasowa pt. „W drodze do niepodległości. Kanadyjski przystanek - Obóz Kościuszko w Niagara-on-the-Lake 1917-1919”. Ekspozycja przygotowana przez Anittę Maksymowicz z Muzeum Ziemi Lubuskiej, opowiada o obozie szkoleniowym przeznaczonym dla Polaków chcących wstąpić do Armii Polskiej we Francji.
Na wystawę tę złożą się plansze prezentujące fotokopie fotografii i dokumentów opatrzone komentarzem historycznym. Jak powiedział PAP Garba, wiele zdjęć prezentowanych na ekspozycji ma unikatowy charakter – użyczyli ich członkowie Stowarzyszenia Weteranów Armii Polskiej w Ameryce grupującego potomków żołnierzy polskich walczących m.in. w armii Hallera.
W niedzielę MIIWŚ organizuje też dwa koncerty. W ramach pierwszego z nich chór Soli Deo zaprezentuje utwory Fryderyka Chopina i Mieczysława Karłowicza. Na drugi koncert - Ewy Rzeszotarskiej z zespołem, złożą się wykonane w aranżacji jazzowej pieśni wojskowe i patriotyczne z okresu międzywojennego i z czasu II wojny światowej. (PAP)
autor: Anna Kisicka
aks/aszw/