Kilkanaście tysięcy osób uczestniczyło w sobotę w Gdańsku w paradzie z okazji Święta Niepodległości. Pochód dla uczczenia 11 listopada przeszedł ulicami historycznego centrum miasta już po raz piętnasty.
Parada przeszła ulicami śródmieścia z Podwala Staromiejskiego na Targ Drzewny, pod pomnik króla Jana III Sobieskiego, gdzie zaśpiewano Mazurka Dąbrowskiego.
Wśród uczestników korowodu byli m.in. wicemarszałek Senatu Bogdan Borusewicz i b. premier Ewa Kopacz.
"99 lat temu tymczasowy naczelnik państwa Józef Piłsudski nie pytał +skąd jesteś, czy spod cara rosyjskiego, czy cesarza niemieckiego, czy jesteś lepszym, czy gorszym sortem+. Nie pytał, czy jesteś +w wywiadzie takim czy innym+. Wszystkich przyjmował do armii. Wszystkich łączył, nie dzielił. Wiedział, że Polska potrzebuje jedności" - mówił pod pomnikiem króla Jana III Sobieskiego, prezydent Gdańska, Paweł Adamowicz.
Podkreślił, że "warto wracać do źródeł niepodległości". "Warto przypominać sobie, że wtedy i narodowi demokraci pod wodzą Romana Dmowskiego i socjaliści pod wodzą Daszyńskiego i Piłsudskiego, ludowcy pod wodzą Witosa oraz chrześcijańscy demokraci i konserwatyści - wszyscy oni zebrali się, by odbudować po 123 latach zaborów wspólną, jedną ojczyznę" - mówił.
"Bo Polska ma wiele twarzy, różne tradycje, ale jest jednością w różnorodności. Jest otwarta na wszystkich, którzy chcą się czuć Polakami" - podkreślił Adamowicz.
Paradę Niepodległości otwierały grupy zabytkowych i oryginalnych motocykli i samochodów. Podobnie jak w poprzednich latach, w przemarszu wzięły udział liczne grupy rekonstrukcyjne: piesze, konne i zmotoryzowane - w strojach i mundurach z różnych epok historii Polski. Zaprezentowali się też przedstawiciele m.in. organizacji pozarządowych, kibiców Lechii Gdańsk, Kaszubów, rad dzielnic, klubów seniora, rzemieślników oraz wiele szkół i przedszkoli. Podczas przemarszu pieśni wojskowe i patriotyczne śpiewał chór Męskiego Towarzystwa Śpiewaczego z Trąbek Wielkich.
Jak z kolei zaznaczył jeden z organizatorów imprezy Lech Parell ze Stowarzyszenia SUM, Parada Niepodległości to inicjatywa skierowana do wszystkich Polaków. "Żeby niezależnie od tego, jakie mają poglądy, jakie reprezentują stowarzyszenia i ugrupowania; niezależnie od tego, ile zarabiają i w jakim są wieku, żeby mogli się spotkać i wspólnie schronić pod biało-czerwoną flagą" - nadmienił.
Stowarzyszenie SUM (Społeczny Urząd Miasta) zostało założone przez kilku trójmiejskich dziennikarzy. W pierwszym przemarszu w 2003 roku wzięło udział ok. 5 tys. osób.(PAP)
autor: Robert Pietrzak
rop/ pru/